Турски представители побързаха да отрекат да са били подписвани нови сделки с Русия за зенитно-ракетните комплекси С-400, след като руската агенция ТАСС съобщи за нова продажба на системите за противовъздушна отбрана, изострили отношенията между съюзниците в НАТО Анкара и Вашингтон.
Ако се подпише нова договореност по темата, това би било повод за сериозно безпокойство за Съединените щати в момент, когато те се опитват да изолират Русия и да поддържат единството на НАТО предвид войната в Украйна.
Според ръководителя на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество Дмитрий Шугаев, който коментира темата на международното изложение "Армия 2022", споразумението включва и "локализация" на част от производството на компонентите. "Мога с пълна увереност да заявя, че няма основания да се предполага, че е възможно да се създаде от която и да било държава в близките години система, която да може да се приближи до С-400", каза той.
"Искам да отбележа, че съответният договорен документ вече е подписан. Той предвижда локализирането на продукцията на конкретни компоненти от системата", продължава Шугаев, цитиран от ТАСС.
По думите му в момента се осъществява "практически" договорът въпреки "сложната политическа обстановка". Тази публикация бе цитирана и от редица турски медии - от близкия до властта "Сабах" до смятания за критичен "Джумхуриет".
Нова договореност?
"Няма нови споразумения", казва обаче за "Ройтерс" турски представител. Припомня, че оригиналният договор предвижда покупката на два батальона, като вторият е включен в оригиналния план и "съответния договор". "Следователно нямаме никакви конкретни развития, които да си струва да бъдат съобщени. Процесът продължава."
По думите му "техническите разговори за доставката на втория пакет са в ход". Все още не е известно какви компоненти ще се произвеждат в Турция и за какво точно ще отговарят в системите турски инженери.
Москва и Анкара сключиха договор за доставка на два батальона още през 2017 г. и така Турция първа в НАТО придоби такива системи - първата пратка пристигна през 2019 г. Заради нея се стигна до изключване от програмата за производство на американски бойни самолети пето поколение F-35 и санкции за турската отбранителна индустрия. Анкара настояваше, че предлаганите от САЩ комплекси "Пейтриът" са на твърде висока цена, и е оставена без алтернатива.
Дневник
Коментари
Анонимен
Абе какво ги е изненадала никой не им ще безполезните железа на руснаците изложиха се на терен 15 години са назад