България изостава значително от останалите европейски държави в изпълнението на целта да запълни газовото си хранилище с поне 80% преди края на октомври.
Това показва информация на базираната в Брюксел организация "Газова инфраструктура Европа" (Gas Infrastructure Europe), която следи състоянието на газовите хранилища в ЕС.
Според данни, публикувани в четвъртък, единственото газово хранилище в България - "Чирен", е запълнено 56.35%, което е най-ниската стойност в ЕС след тази в Латвия, чиито запаси са 55.29%. В Унгария осигурените до момента газови резерви са 58.6%.
Подобно на България, Латвия също не получава газ от "Газпром" заради отказа си да плаща в рубли, каквото е изискването на Москва за "неприятелски държави". Миналата седмица руски медии съобщиха, че Рига е подновила доставките на руски природен газ. Темповете на запълване на хранилището остават по-ниски от тези в България.
На 27 юни ЕС прие нова регулация, която задължава националните власти да запълнят поне 80% подземните газови хранилища до 1 ноември и 90% преди следващите зими. Средно в ЕС манометрите трябва да показват резерви 85%, преди да застудее.
Мониторингът на "Газова инфраструктура Европа" показва, че към 18 август 75.55% от газовите хранилища в ЕС са запълнени, като в Дания и Швеция нивата са над 90%, в Полша - 99%. Португалия е напълнила своите догоре. Дори Германия, където тревогите за икономиката са най-големи заради значителното намаляване на доставките по газопровода "Северен поток 1" от страна на "Газпром", запасите в подземните резервоари са достигнали 77.79%. В Румъния осигурените запаси вече са 66.9% от обема на газовото хранилище.
Всички европейски държави имат положителен тренд в запълването, но това става изключително бавно заради недостига на природен газ. Средно дневно се допълва под 1% от капацитета на хранилищата във всички наблюдавани държави.
В сряда "Булгартрансгаз" е добавила 0.55% газ към обема на количеството, намиращо се в "Чирен".
В началото на седмицата компанията обяви план за по-интензивно осигуряване на резерви.
Темповете на зареждане на запасите може да се окажат недостатъчни в някои държави за изпълнението на регламента на ЕС, който беше приет в рамките на общ план за намаляване на енергийната независимост от Русия. ЕС иска да замести руските горива изцяло до 2027 г. с алтернативни доставчици на петрол, газ и въглища.
Европейският регламент предвижда, че подземните газови хранилища на територията на страните членки трябва да бъдат запълнени до поне 80% от капацитета си преди зимата на 2022/2023 г. и до 90% преди следващите зимни периоди. Като цяло ЕС ще се опита колективно да запълни 85% от общия капацитет за подземно съхранение на газ в ЕС през 2022 г.
Тъй като капацитетът за съхранение на газ и националните ситуации се различават значително, в зависимост от ситуацията властите могат частично да постигнат целта за съхранение чрез преброяване на запасите от втечнен природен газ или алтернативни горива, се казва още в европейския регламент.
За страните, които нямат подземни газови хранилища, регламентът предвижда те да съхраняват 15% от годишното си вътрешно потребление на газ в запаси, разположени в съседни европейски държави, като им плащат наем. Единствено Кипър и Ирландия са освободени от задължението да пазят резерви, тъй като не са свързани с континенталната газова инфраструктура.
Дневник
Коментари
Добави коментар