Естония преустанови издаването на туристически визи за руски граждани от полунощ, когато влезе в сила решението на правителство за ограничаване издаването на естонски визи на руски граждани и забраната за влизането на руски граждани с визи, издадени от Естония с цел туризъм, бизнес, спорт или култура.
Мярката беше въведена, след като Талин заяви, че заради затварянето на европейското небе за руски самолети заради санкциите за войната в Украйна е подложен на силен натиск от руснаци, които се опитват през Естония да стигнат до други части на Европа.
Балтийските държави и Финландия съобщиха, че руските граждани използват правото, което им дават шенгенските регулации, да си вадят визи от граничните държави и от там да продължават навътре в Европа. Според правилата издадена в една шенгенска държава краткосрочна виза може да се ползва в цялата зона, но влизането трябва да е от държавата, издала визата.
Влязлото в сила в четвъртък ограничение означава, че ако руски гражданин пристигне на трите гранични пункта с Русия - Нарва, Лухамаа или Койдула, с шенгенска виза, издадена от Естония, и целта на посещението му е туризъм, бизнес, спорт или култура, той вече няма да има право да влезе в страната.
В съответствие с инструкциите на Брюксел, че не може да се налага пълна забрана за издаване на визи по национален признак, Талин е оставил няколко изключения, чрез които руснаци да могат да влизат в Естония.
Издадените от други шенгенски държави визи могат да осигурят влизане в Естония, съобщават от външното министерство в Талин.
Ограничения са въведени и за издаването на визи, като за тях ще могат да кандидатстват само руски граждани, които имат близки роднини, живеещи или пребиваващи в Естония, руските дипломати, работещи в Естония, и членове на техните семейства, екипажи и шофьори в международните превози и лица, които "Естония счита за подходящи за виза по хуманитарни причини".
По изключение студенти от Русия, които не са завършили в нормалния период, могат да кандидатстват за удължаване на разрешението си за пребиваване с една година, за да завършат обучението си.
Балтийските държави и Финландия предлагат мярката да се разшири върху всички шенгенски държави. Чешкото председателство на Съвета на ЕС, което я подкрепя, обяви, че темата ще бъде обсъдена от европейските външни министри на 31 август в Прага.
Дневник
Коментари
Анонимен
Браво естонци.
Анонимен
Ако някой ми каже името на дядото на естонската премиерка и с какво е "известен" ще му купя бутилка пиячка по негов избор :)
Анонимен
За чичо й също стоят тези въпроси и ще има награда за първия отговорил. Сещате се че нищо не започва от днес ;)