Тайванският въпрос може да доведе до конфликт и трябва да се разреши по предпазлив и отговорен начин, а "фактическо отцепване" на острова ще принуди Пекин да вземе мерки, особено ако Съединените щати повтарят "всички грешки" в отношенията.

Това каза на брифинг китайският посланик Дун Сяодзюн, представяйки позицията на страната си за тайванския въпрос две седмици след предизвикалото напрежение посещение на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси на острова. Това посещение - първо за американски представител от този ранг от 25 години - доведе до предупреждения, учения, прекратяване на сътрудничеството с Вашингнон и публикуване на нова визия, в която не се изключва употребата на сила срещу Тайван, ако сепаратистите и "външни сили" (най-вероятно САЩ) прекрачат "червени линии".
На журналистически въпрос при какви конкретни обстоятелства би използвал сила, той първоначално не отговори конкретно и повтори, че се запазва правото за използване на сила при "външна намеса и сепаратистки дейности", това не е насочено срещу "нашите сънародници в Тайван" (това е записано в "бялата книга", без повече конкретика.

Споменавайки "сънародниците", посланикът не отговори и на въпрос на "Дневник" дали взема предвид нагласите на жителите на Тайван против повторното обединение с Китай в политиката си към острова, нито дали би бил готов да използва сила, докато тези нагласи са факт, или дали ще вземе мерки за тях. През последните години се увеличава бързо делът на желаещите да се върви към независимост, но и на тези, които биха запазили статуквото за неопределено време. Желаещите обединение обаче са малко.

Вместо реакция на този въпрос цитира закон от 2005 г. за отцепване на държавата и чрез него конкретизира отговора на първия , макар да не последваха подробности:

    Ако сепаратистките сили под каквото и да е име или по какъвто и да е начин предизвикат фактическо отделяне на Китай или настъпи събитие, водещо до отделяне, държавата може да предприеме необходими мерки за териториалната цялост.

Дун Сяоцзюн, посланик на Китай

"Създадената от САЩ" криза е "грубо нарушаване на суверенитета и териториалната цялост" и "заплаши мира и сигурността в района. Обединението на Китай с Тайван ще допринесе за стабилизацията не само на региона, но и в целия свят.

Китай смята Тайван за част от територията си. САЩ се придържат (но никога не са заявявали, че приемат безусловно) принципа на "един Китай" и не признават Тайван, но едновременно с това му предоставят средства за самозащита при нападение.

Ще има ли конфликт

Попитан ще има ли военен конфликт, той обясни, че всичко зависи какво ще направят "сепаратистите" и САЩ. "Топката е в тяхното поле". По думите му много зависи от това как Вашингтон ще продължи да събира съюзници в региона, какво ще направи Тайван и кои сили ще се възползват политически, за да нарушат отношенията с Китай и системата на ООН.

Китай има готовност да работи със САЩ по различни предизвикателства по света, но Вашингтон предприема "поредица от грешни действия и изявления", подкопаващи двустранните отношения - от започването на търговска война, коронавируса, уйгурите в Синцзян, тайванската карта, каза посланикът.

С оглед на желанието на властите в Тайван за обединение визитата изпраща сигнал на подкрепа, смята Китай. В действителност "и двата бряга на Тайванския проток" принадлежат на един Китай, каза посланикът.

Какво точно мисли Китай

Позицията на Китай бе представена пред журналистите в "четири основни аспректа", с кратка презентация и изречения, които посланик Дун аргументира в изложението си:

    Тайван е неразделна част от територията на Китай от древността и за това има безспорни и ясни исторически и юридически факти. Припомня се отстъпването на Тайван от Китай за Япония след войната в края на 19 в., заедно с гражданската война на комунистическата партия и "Гуоминдан" (националистите), които се изтеглят на острова. Управлението на Тайван се нарича "сепаратистки режими, които действат и до днес".
    Визитата на Пелоси е "сериозна политическа провокация", с която се повишава нивото на официалните контакти между САЩ и Тайван, което е злонамерено и има сериозни последици. Отчита се, че Пелоси като "фигура номер 3 в държавната власт" нарушава принципите с "гръмката си официална визита" (Пелоси обаче представлява законодателната, а не изпълнителната власт, и посещението ѝ е независимо от американската администрация).
    Китай реагира решително на действията на Пелоси с "контрамерки" като военни учения, ограничение на сътрудничеството в някои области и налагане на санкции, за да се "отправи предупреждение към създаващите провокации".
    "Китай трябва и ще реализира своето обединение", тъй като тайванският въпрос, възникнал в момент на национален хаос, ще се реши в момент на национално възраждане.

"Дневник" попита и с какво според Китай е по-различна визитата на Пелоси от тази на Нют Гингрич, председател на Камарата на представителите през 1997 г., на която Пекин не реагира толкова силно. "Реакцията на Китай е по-силна този път, защото поведението на американската страна е много грешно, а САЩ използва тайванския въпрос, за да ограничи развитиено на Китай", обясни посланикът.

    Минала грешка не може да бъде повод за нова грешка. Тук искам да попитам американската страна: нима искате да повторите всички грешки?

Дун Сяодзюн, посланик на Китай

"Алтернативни факти"

Китайският посланик положи усилия да убеди в лъжовността на аргументите на САЩ, наречени "алтернативни факти". Всяко от твърденията бе маркирано накратко с презентацията, а до него с червено клеймо пишеше FAKE ("фалшиво").

Например Пелоси не посещавала Тайван в защита на демокрацията, а за натрупване на политически точки преди изборите. Според Пекин Вашингтон иска да използва тайванския въпрос, "за да бъде ударен Китай и да се ограничи развитието му".

Пекин също така не реагирал непропорционално и прекалено остро на визитата на Пелоси, както се твърди: целта е самозащита. "Опитайте да се поставите в нашето положение... коя страна би се почувствала спокойна, ако я провокират и създават проблеми за националния ѝ суверенитет?"

Освен това не е вярно, че Китай променя едностранно статуквото в Тайванския проток, тъй като статуквото , че двата бряга принадлежат на един Китай. Обратно, "промяна на статуквото" е, че докато властите на Тайван полагат усилия за "декитаизация", САЩ използват ситуацията като повод да увеличат присъствието си в региона.

Не може да има паралел с войната с Украйна

 

"Не съм съгласен с такова твърдение, двата въпроса не могат да бъдат сравнявани", каза посланикът в отговор на въпроса може ли да се направи паралел между войната на Русия в Украйна и ситуацията между Китай и Тайван. "Ако настоявате да кажете, че има някаква прилика, то тя е, че САЩ създават хаос и в двата казуса."
Китай е внимателен в отношението си към войната: въпреки подкрепата за Русия по някои въпроси, свързани с правото ѝ да се защитава и рязкото увеличаване на вноса на руски петрол, много компании от азиатския гигант спряха работа в страната и в Беларус (някои - още в началото на конфликта).

Дипломатът обаче видя двоен стандарт в отношението на Запада към тайванската криза, като сравни суверенитета на Украйна и този на Тайван: Хората, които изтъкват суверенитета на Украйна, нямат проблем с нарушаването на суверенитета на Китай - "това е класически пример за двоен стандарт".

Дневник