Разнопосочни послания идват от срещата на лидерите на Сърбия и Косово в Брюксел, където върховният представител на Европейския съюз предупреждава, че не е постигнато споразумение, а сръбският президент се готви да се обърне към сънародниците си.
Държавният глава Александър Вучич е втори ден в Брюксел с косовския премиер Албин Курти. Там те се срещнаха (поотделно) с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и с представители на ЕС в търсене на решение, след като преди две седмици се стигна до ескалация заради промяна в режима на влизане в Косово; руски медии (но и украински представители) дори опитаха да внушат, че започва "война". Новият режим се отложи с месец, за да не се задълбочи конфликтът, но би трябвало да влезе в сила на 1 септември.
"Важно е, че се борихме за мир, за стабилност, за компромисно решение и затова президентът Александър Вучич ще остане още известно време в Брюксел", цитира N1 директора на сръбската канцелария по въпросите на Косово (Белград формално смята страната за своя провинция) Петър Петкович.
"Утре ще се обърне към обществеността, това ще е едно от най-важните му обръщения към обществеността", казва Петкович.
Междувременно източници на N1 съобщават и че Вучич е свикал от Брюксел среща с политическите лидери на косовските сърби - политици, кметове, длъжностни лица, заемащи позиции в косовската държавна администрация, дори директори на болници. Разговорите са насрочени за неделя и би трябвало да се състоят в Белград.
По думите на Петкович (сходно бе посланието от косовски представители) днес няма да има изявления след разговорите, в които Косово търси решение за спокойно прилагане на новия режим с влизане с регистрационни табели RKS на сръбско-косовската граница (а не сръбските KM или "Косово и Метохия", провинцията, за която говори Сърбия). Очакваше се Белград да настоява на нуждата от компромис по темата с Асоциацията на сръбските общини - статут на автономия за сърбите в Косово, които са 10% от населението. Косово пое ангажимент за асоциацията през 2015 г., но още не го е изпълнило.
Междувременно Борел, с когото (редом със специалния представител за Западните Балкани Мирослав Лайчак) бяха срещите на Вучич и Курти, заяви, че "днес, за съжаление, не бе постигнат договор, но това не е краят на историята".
Според него двете страни са се договорили да продължат разговорите "в следващите дни", тъй като все още има време до 1 септември. "Не се отказвам."
Международната общност не иска да гледа повече напрежение в следващия период и страните ще бъдат изцяло отговорни за каквато и да било ескалация на терен.
Жозеп Борел, върховен представител на ЕС във външната политика
На една маса
Снощи Курти публикува в "Туитър" снимка от среща с Лайчак и специалния представител на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар, при която Курти и Вучич седят на една маса, един срещу друг.
Този формат се повтори и при срещата с Борел, на която присъства и Лайчак (за разлика от разговорите със Столтенберг). Разговорите с Борел и други европейски представители са продължили пет часа и то в безпрецедентните за лидерите два кръга за ден.
По информация на "Свободна Европа" Лайчак се е срещнал по-рано днес още веднъж с Курти, а има още една планирана среща с Вучич.
В предишни случаи на ескалация лидерите на Сърбия и Косово неведнъж са отлагали срещи като част от брюкселския процес в последните години или най-малкото са избирали да не се срещат заедно със западните представители.
По-късно в профила на Лайчак в "Туитър" се появи друг кадър от негов разговор очи в очи с Ескобар. В това няма изненада; администрацията на президента Джо Байдън и ЕС са в тясна координация при всеки опит за напредък в кризисни моменти между Прищина и Белград. Курти и Вучич имаха с Ескобар и отделни срещи.
Възможен компромис, споменаван в балканските медии, е свързван с отказа Косово да издава временни документи на влизащите от Сърбия, каквито изисква според новия режим (с аргумента, че Белград прави същото спрямо идващите от Косово). Курти смята, че тези документи могат да отпаднат, ако Сърбия реагира реципрочно.
Дневник
Коментари
Анонимен
Приемете Сърбия в ЕС веднага, стига войни