Припознахме в отцепниците от партията на Слави Трифонов, като едни от нас и за тях ще има място в листите на "Продължаваме промяната", каза днес пред Би Ти Ви единият от лидерите на партията Кирил Петков. Бившият премиер уточни, че е рано да се каже дали те, както и Бойко Рашков, ще са водачи на листи, тъй като те не са редени.

В отговор на въпрос, Петков посочи, че ако е по-оптимално в даден момент да не е кандидат за премиер, той би се отдръпнал, както вече го направи веднъж. Според него така биха постъпили и другите популярни лица в "Продължаваме промяната".

Решението партията да се яви самостоятелно на изборите, а не заедно с "Демократична България" Петков обясни с желанието на симпатизантите да не се взимат решения вместо тях. "Нашите проучвания показват, че имаме огромен шанс да имаме, не само 121, а по-голяма бройка депутати, за да успеем да си завършим работата си", каза бившият премиер.

Петков обясни невъзможността на предишното управление да оправи държавата с това, че хората, които са я окупирали са се оказали по-силни от очакваното. "Ще ни отнеме повече време", обобщи той.

Кадровите рокади на служебното правителство били нормални

Кадровите рокади, предприети от служебното правителство в министерствата, държавните ведомства и фирми Петков намира за нормални. Той подчерта, че в крайна сметка е важно служебното правителство да гарантира провеждането на честни избори.

Няма смисъл от преговори за нов договор с "Газпром"

"На базата на това, което виждам, не мисля, че е смислено да се преговаря за нов договор с "Газпром", каза бившият премиер. Промяна в позицията си би имал, ако руската компания започне да си изпълнява действащия договор с България за доставка на газ по записаните в него условия.

В отговор на въпрос Петков посочи, че правителството му е имало за задача да намери сигурни доставки на газ на добра цена и договорените седем кораба с втечнено гориво са изпълнили тези условия. Днес до края на деня служебният кабинет трябва да реши дали да финализира предварителните договори за доставката, като бившият премиер се надява това са бъде направено.

"Когато тръгнахме оставихме опция танкерите да бъдат потвърдени с доставки в Турция и Гърция през октомври и ноември. Не финализирахме договорите, защото ни оставаха два-три дни. Това беше най-добрият ход. Когато договорихме количествата, те бяха с 30 долара по евтини от цената на европейския пазар.

"Търсихме най-практичното и най-сигурното решение на най-добрата цена", обобщи той подходът на предишния кабинет по отношение на газовите сделки.

Дневник