Представителите на сръбдското малцинство,, работещи в косовските институции, ще напуснат работните си места, освен ако не бъде постигнато споразумение за прекратяване на тяхното "преследване", каза в неделя сръбският президент Александър Вучич.

"Ако преследването на сърбите не бъде спряно, политиците ще напуснат всички косовски институции през следващия месец, а след това съдиите и полицаите ще последват примера им до края на септември", каза той на пресконференция, свикана след среща със сърби от северната част на Косово, която граничи със Сърбия.

Напрежението между Косово и Сърбия се съживи през последните седмици, повече от две десетилетия след като въздушните удари на НАТО прогониха сръбските сили от Косово, за да спрат насилието срещу мнозинството албанци. Русия, съюзник на Сърбия, изрази загриженост, припомня "Ройтерс".

Разговорите, спонсорирани от Европейския съюз (ЕС) в Брюксел по-рано тази седмица, не успяха да преодолеят различията, които са основно около плана на косовските власти местните сърби да сменят номерата на колите си от сръбски на косовски.

Много сърби в Косово вече го направиха, но около 50 хил. души, живеещи на север, които смятат Белград в Сърбия за своя столица, блокираха пътищата в края на миналия месец в знак на протест срещу изискването, преди мироопазващите сили на НАТО да се намесят като наблюдатели за премахването им.

Ситуацията се успокои, след като премиерът на Косово Албин Курти се съгласи, под натиска на САЩ и ЕС, да отложи правилото за регистрационните номера до 1 септември.

Курти и Вучич, които проведоха разговори в Брюксел, се съгласиха да подновят дискусиите преди 1 септември, за да избегнат по-нататъшни вълнения, но Вучич не беше оптимист от перспективите. Той каза, че Курти е отхвърлил всички "компромисни решения", които е предложил.

"Аз съм в много трудна ситуация", каза Вучич пред репортери. "Ще търсим компромис през следващите 10 дни, но се опасявам, че Рубикон е преминат отдавна." Вучич също така разкритикува НАТО за увеличаването на присъствието си в северната част на Косово. "Не е ваша работа да наблюдавате дали някой пресича барикадите, а да защитавате сърбите от нахлувания на косовската полиция на север", каза той.

Косово спечели независимост от Сърбия през 2008 г., почти десетилетие след партизанско въстание срещу репресивното управление на Слободан Милошевич. Ковоската Конституция гарантира редица роли в парламента и правителството на малцинствените сърби, но Сърбия все още смята Косово за неразделна част от своята територия.

Белград отрича да нагнетява напрежение там и обвинява Прищина, че потъпква правата на сръбското малцинство. Етническите сърби съставляват 5% от 1.8-милионното население на Косово, което е 90% етнически албанци.

Дневник