Сингапур ще декриминализира секса между мъже, но няма планове да променя законовата дефиниция на брака като акт между мъж и жена, каза в неделя премиерът Лий Сиен Лонг, предаде "Ройтерс".

ЛГБТИ групите приветстваха решението на Лий да отмени раздел 377A от наказателния кодекс, закон от колониалната епоха, който криминализира секса между мъже, но също така изразиха загриженост, че изключването на еднополовите бракове ще помогне за увековечаване на дискриминацията.

В годишната си реч на националния митинг Лий каза, че сингапурското общество, особено младите хора в града-държава, започват да приемат все повече гейовете. "Вярвам, че това е правилното нещо и нещо, което повечето сингапурци сега ще приемат", каза той.

Не беше ясно кога точно раздел 377A ще бъде отменен.

Сингапур става поредната азиатска страна, която се придвижва към прекратяване на дискриминацията срещу членовете на LGBTQ общността. През 2018 г. върховният съд на Индия отмени забраната на еднополовия секс от колониалната епоха, докато Тайланд наскоро се доближи до легализирането на еднополовите съюзи.
Съгласно раздел 377A на Сингапур нарушителите могат да бъдат осъдени на затвор до две години съгласно закона, но в момента той не се прилага активно. Не са известни присъди за секс между възрастни мъже по съгласие от десетилетия, а законът не включва секс между жени, пише "Ройтерс".

Групи на лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и куиър (ЛГБТК) отправиха множество правни предизвикателства в опит да отменят закона, но нито едно не успя. В неделя няколко групи за защита на правата на ЛГБТК казаха в съвместно изявление, че са "облекчени" от съобщението на Лий. "За всички, които са преживели видовете тормоз, отхвърляне и тормоз, разрешени от този закон, отмяната най-накрая ни позволява да започнем процеса на изцеление. За тези, които копнеят за по-равен и приобщаващ Сингапур, отмяната означава, че промяната наистина е възможна."

През февруари най-високата съдебна инстанция в Сингапур постанови, че тъй като законът не се прилага, той не нарушава конституционните права, както твърдяха ищците, и потвърди, че законът не може да се използва за преследване на мъже, които правят гей секс. Някои религиозни групи, включително мюсюлмани, католици и някои протестанти, продължават да се съпротивляват на всяка отмяна на закона, каза Лий.

Съюз от над 80 църкви изрази силно разочарование в неделя от решението на правителството. "Отмяната е изключително жалко решение, което ще има дълбоко въздействие върху културата, в която ще живеят нашите деца и бъдещите поколения сингапурци", се казва в съобщението.

Сингапур е мултирасово и мултирелигиозно общество от 5.5 млн., от които около 16% са мюсюлмани, а сред по-големите общности са будистите и християните. Има предимно етническо китайско население със значителни малайски и индийски малцинства според преброяването от 2020 г.

Подчертавайки продължаващата подкрепа на своето правителство за традиционното определение за брак, Лий каза: "Ние вярваме, че бракът трябва да бъде между мъж и жена, че децата трябва да се отглеждат в такива семейства, че традиционното семейство трябва да формира основния градивен елемент на обществото." Сингапур ще "защити определението за брак от конституционно оспорване в съдилищата", каза той. "Това ще ни помогне да отменим раздел 377A по контролиран и внимателно обмислен начин."

Дневник