Сръбският вътрешен министър Александър Вулин чу от руския първи дипломат Сергей Лавров, че диалогът със Сърбия постепенно се развива "на всички нива". Докато Лавров го посрещаше в Москва, заяви, че президентите на двете страни се чуват по телефона, "сравняват позициите си и съгласуват стъпки", предаде N1.
Визитата е необичайна за европейски политик в момента, почти шест месеца след като повечето държави на континента изолират Русия заради войната в Украйна. Видимо изключение бе унгарският външен министър Петер Сиярто, който поиска в руската столица още газ за страната си. Лавров от своя страна трябваше да пристигне в Белград преди месеци, но забрана от няколко държави да прелети над въздушното им пространство (сред тях България) осуетиха визитата.
Сърбия обаче все още не се е присъединила към европейските санкции срещу Русия заради войната в Украйна, макар и да е давала знаци, че това не е напълно невъзможно при широка политическа подкрепа.
Вулин, един от основните защитници на понятието "сръбски свят" (обединение със сърбите в други държави), е известен и с близостта с Русия и острите си изказвания и през годините, включително към България. Смятан за е за много близък с Москва и публично е изразявал подкрепа за отказ от стремежа към еврочленство.
"Сърбия сама избира приятелите си"
"Министър Вулин с Лавров в Москва: Сърбия е независима държава, която сама избира приятелите си", е заглавието на съобщение от министерството му след срещата.
Цитирани са и уверенията, че Лавров е искрен приятел на Сърбия и сръбския народ.
Лавров коментира и провалената визита с думите, че "пакостите" на пожелалите да попречат по нареждане на "началниците" си (намек, че България, Северна Македония и Черна гора са действали по искане на Запада, а не заради санкции) няма да разколебаят руско-сръбските отношения, базирани на приятелството на два народа. Той заяви, че очаква в удобно време и външния министър на страната.
Още една среща е отбелязана на сайта на сръбската институция - със заместник-министъра на отбраната Александур Фомин, с когото е обсъдена политиката на военна неутралност на страната, но не се говори за конкретни споразумения или проекти (а само че Сърбия не се присъединила към "антируската истерия" на санкциите).
Лавров за Косово
В съобщението на руското външно министерство се говори за "неотдавна разгорялата се ситуация" в Косово и "напрежението, което и сега" продължава, се говори за нуждата от решение на базата на международните договори. Избягва се езикът, с който руски медии опитваха да внушат, че се задава война на Балканите само преди няколко седмици.
Във встъпителните си думи преди разговора пък Лавров критикува безрезултатността на срещите на лидерите Александър Вучич и Албин Курти в опит да се избегне ескалация на 1 септември заради влизане в сила на нови правила за преминаване в Косово от сърбите там с регистрационни табели, обозначаващи държавата (вместо досегашните КМ, "Косово и Метохия"; Сърбия все още възприема Косово като своя провинция).
В Брюксел въпреки липсата на напредък двете страни се ангажираха да продължат разговорите за начина на преминаване на границата. В неделя обаче Вучич обяви изтегляне на сърбите от косовските институции и това беляза ново покачване на напрежението дни преди датата за влизане в сила на новите правила.
Европейският съюз периодично напомня на Сърбия, че трябва да съгласува външната си политика с блока, за който кандидатства. Вучич понякога потвърждава, че Европа е най-важният партньор (макар в обществото да изтъква по-скоро връзките с Китай), но за момента Белград не може да пренебрегне връзките с Москва и Пекин, които са важни партньори.
Всъщност сръбската политика на "четирите стълба" - значението на връзките със САЩ, ЕС, Русия и Китай - е формирана при Борис Тадич, който бе президент, преди Вучич да заеме премиерския пост (а по-късно да стане държавен глава).
Дневник
Коментари
Добави коментар