Унгария ще измени до края на октомври няколко закона, критикувани от Европейската комисия, ако бъде постигнато споразумение за финансова помощ с изпълнителната власт на ЕС. Това заяви във вторник началникът на кабинета на премиера Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс.
През април Европейската комисия задейства срещу Унгария най-новото си оръжие за върховенството на правото - регулацията, която поставя в зависимост достъпа до европейските фондове със съблюдаването на законността.
Унгария имаше няколко месеца да отговори на забележките и въпросите на Еврокомисията за спазването на европейските стандарти. Във вторник говорител на Брюксел потвърди, че правителството в Будапеща е изпратило отговори, в които прави предложения за законодателни изменения. Еврокомисията сега ще проучи дали те биха променили ситуацията със защитата на евросредствата от неправилно харчене, разхищение и корупция, и ще обяви дали е доволна от плановете на правителството за промени.
Заедно с Полша Унгария се опита да спре влизането в сила на механизма, но Съдът на ЕС отхвърли иска й той да бъде обявен за противозаконен. Обжалването беше част от сделка между Орбан и полския премиер Моравецки с европейските лидери, срещу която двамата се отказаха да наложат вето на приемането на европейския бюджет за 2020-2027 г.
Говорителят посочи като въпроси, които се разглеждат в отговорите на Унгария ограниченията за ефективно разследване на случаи за злоупотреби с еврофондовете, преследването на конфликта на интереси и оспорването на нелегитимни решения на официалните власти.
Според унгарския правосъден министър Джудит Варга отговорите на Будапеща са резултат от "интензивни консултации" с Брюксел, като само за един месец са проведени 10 видеоконференции и са разменени и обсъдени над 100 предложения за промени.
"Ние вече представихме част от тези (законови промени) и обещахме още няколко промени, ако сделката с Комисията бъде подписана", каза началникът на премиерския кабинет Гергели Гуляш на брифинг.
Той добави, че промените ще осигурят "по-строга от всякога" и най-прозрачна система за надзор на използването на средства от ЕС и договорите за обществени поръчки.
Според шефа на премиерския кабинет, ако Еврокомисията одобри обещаните промени, ще може да бъде закрита процедурата за върховенството на закона, което ще отвори на Унгария пътя към одобряване на нейния план за възстановяване и устойчивост, както и на достъпа й до оперативните програми за 2020-2027 г., които стоят блокирани.
В момента България, Унгария, Полша и Нидерландия са единствените европейски държави, които не използват европейските пари за възстановяване от пандемията. Плановете на Унгария и Нидерландия още чакат зелена светлина от Еврокомисията, първият да се изпълнят условията, вторият - още се анализира, след като беше подаден от Амстердам едва това лято.
Еврокомисията отказа да оцени качеството на предложените от Будапеща законови промени. Неин говорител обаче подчерта, че процедурата по върховенството на правото е различна от тази за одобряване на плана за възстановяване, макар, че "някои въпроси са сходни или дори еднакви" и че двете се движат със собствена скорост.
Унгария е единствената европейска държава, срещу която е задействана процедурата, заложена в механизма, обвързващ върховенството на правото с достъпа до европейско финансиране. Тя предвижда при системни отклонения от демократичните стандарти, Еврокомисията да предлага замразяване или отнемане на европейски средства, което подлежи на одобрение от страните членки с квалифицирано мнозинство.
Дневник
Коментари
Унгарски език
Евеш бегеш.
Анонимен
Никой не задържа насила Унгария в ЕС. Могат да напуснат когато пожелаят и да се включат в Евразийския съюз.
Анонимен
Защо да се включват в Евразийския съюз...тръгват самостоятелно на двустранни договори и ускоряват до 200...по добрия пример на Англия.
ДоАнонимен
Ха ха сериозно ,затова ли всички които изкараха англия от ес са покриха и изчезнаха като мишки ,за да не ги овесят на някой мост над темза