Руската инвазия в Украйна от 24 февруари остави десетки хиляди мъртви, милиони разселени и предизвика икономически срив по света. Ето как изглеждат основните последици от войната, когато тя навлиза в седмия си месец:

Смърт

От 24 февруари 5587 цивилни са регистрирани като убити и 7890 ранени, въпреки че действителните жертви са много повече, съобщи Върховният комисар на ООН за човешките права (OHCHR) на 22 август. Повечето от убитите или ранените са жертви на експлозии от оръжия като артилерийски, ракетни и въздушни удари, каза OHCHR.

Отделно началникът на въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужний каза на 22 август, че близо 9 хиляди украински военни са били убити във войната - първият брой на загиналите, предоставен от военното ръководство след инвазията. Залужний не предостави подробности.

Русия не съобщава колко нейни войници са убити.

Американското разузнаване изчислява, че около 15 хиляди руски войници са били убити досега в Украйна, и три пъти повече ранени. Това е колкото общият брой на съветските жертви по време на окупацията от Москва на Афганистан през 1979 - 1989 г.

Конфликтът в Източна Украйна започна през 2014 г., след като проруски президент беше свален в украинската революция на Майдана и Русия анексира Крим, като подкрепяните от Русия сили се сражават срещу въоръжените сили на Украйна. Около 14 хил. души са били убити там между 2014 г. и края на 2021 г. според OHCHR, включително 3106 цивилни, но през последните години броят им значително бе намалял.

Разруха

От 24 февруари една трета от украинците (населението в страната е повече от 41 милиона) са били принудени да напуснат домовете си, което е най-голямата текуща криза на разселване на хора в света, каза агенцията на ООН за бежанците. В момента има регистрирани над 6.6 милиона бежанци от Украйна в цяла Европа, като най-много са в Полша, Русия и Германия, според данните на агенцията.

Загуба на територия

Освен човешките загуби Украйна е загубила контрол над около 22% от територията си в полза на Русия след анексирането на Крим през 2014 г., според изчисления на "Ройтерс". Това е голяма част от бреговата ивица, икономиката е осакатена и някои градове са превърнати в пустош от руски обстрел. Икономиката на Украйна ще се свие с 45% през 2022 г., изчислиха Световната банка и Международният валутен фонд.

Цената на войната

Истинската цена в долари за Украйна не е ясна. Премиерът Денис Шмигал каза във вторник на правителствено заседание, че за отбрана и сигурност разходите от началото на войната са над 420 млрд. гривни (около 11.4 млрд. долара). Общите бюджетни разходи за този период са над два пъти повече - около трилион гривни, т.е. военните разходи са над 40% от всички. От военните разходи почти 70% (288 млрд. гривни) са за заплати на военните, а 135 млрд. - за покупки и ремонт на военна техника, допълни Шмигал.

Съюзниците на Украйна са ѝ помогнали с 14 млрд. долара, а страната разчита на още 12 - 16 млрд. долара до края на годината.

Шмигал каза през юли, че цялостното възстановяване след войната ще струва приблизително 750 милиарда долара. Може да е много повече.

А Русия?

Войната е скъпа и за Русия - макар че тя не разкрива разходите, които са държавна тайна.

Освен военните разходи Западът се опита да накаже Москва чрез налагане на тежки санкции - най-големият шок за руската икономика след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

Централната банка на Русия сега прогнозира, че икономиката на стойност 1.8 трилиона долара ще се свие с 4-6% през 2022 г., по-малко от свиването с 8-10%, което прогнозира през април.

Все пак въздействието върху икономиката на Русия е сериозно - и все още не е напълно ясно. Страната е изключена от западните финансови пазари, повечето от олигарсите са санкционирани и изпитва проблеми с набавянето на някои стоки като микрочипове.

Миналия месец Русия просрочи своите чуждестранни облигации за първи път от катастрофалните месеци след болшевишката революция от 1917 г.

Поскъпване, инфлация, рецесия

Инвазията и западните санкции срещу Русия доведоха до рязко покачване на цените на торове, пшеница, метали и енергия, подхранвайки както назряваща хранителна криза, така и инфлационна вълна, която залива световната икономика.

Русия е вторият по големина износител на петрол след Саудитска Арабия и най-големият износител на природен газ, пшеница, азотни торове и паладий. Малко след нахлуването на Русия в Украйна международните цени на петрола скочиха до най-високите си нива от 2008 г. насам.

Опитите да се намали зависимостта от руския петрол, газ и петролни продукти - или дори да се ограничат цените им - изостриха това, което вече е най-тежката енергийна криза след арабското петролно ембарго през 70-те години.

След като Русия спря потоците през газопровода "Северен поток 1" към Германия, цените на газа на едро скочиха в Европа. Пълното прекъсване би насочило еврозоната към рецесия, с рязко свиване както в Германия, така и в Италия, според Goldman Sachs.

Надеждата за растеж не е мъртва

Международният валутен фонд сега прогнозира, че световната икономика ще нарасне с 3.2% тази година, което е спад спрямо 6.1% миналата година и значително по-ниско от прогнозата му за април от 3.6%, прогнозата от януари от 4.4% и прогнозата от октомври 2021 г. от 4.9%.

"Правдоподобен" алтернативен сценарий включва пълно прекъсване на доставките на руски газ за Европа до края на годината и още 30% спад на износа на руски петрол. При него МВФ каза, че глобалният растеж ще се забави до 2.6% през 2022 г. и 2% през 2023 г., като растежът ще е практически нулев в Европа и Съединените щати през следващата година.

Западни оръжия

Съединените щати са предоставили около 9.1 милиарда долара помощ за сигурност на Украйна от 24 февруари, включително противовъздушни системи Stinger, противотанкови ракети Javelin, 155-милиметрови гаубици и оборудване за защита от химическо, биологично, радиологично и ядрено оръжие.

Следващият най-голям донор на Украйна е Великобритания, която е предоставила 2.3 милиарда паунда (2.72 милиарда долара) военна подкрепа. Европейският съюз договори 2.5 милиарда евро (2.51 милиарда долара) помощ за сигурността на Украйна./ Ройтерс

Дневник