Есенната реколта в Китай е под "сериозна заплаха" от високи температури и суша, предупредиха властите. Те призоваха за действия за защита на културите заради най-горещото лято в страната, регистрирано някога, предаде "Асошиейтед прес".

Втората по големина икономика в света беше засегната от рекордни температури, внезапни наводнения и суши това лято - явления, за които учените предупредиха, че стават все по-чести и интензивни поради изменението на климата.

По-специално в Южен Китай е регистриран най-дългият продължителен период на високи температури и оскъдни дъждове, откакто започват да се събират данни преди над 60 години, се казва в изявление на министерството на земеделието.

Четири правителствени отдела издадоха предупреждение с призив към действия за защита на културите, призовавайки "всяка единица вода да се използва внимателно" чрез методи, включващи постепенно напояване и облачно засяване, което има за цел да предизвика дъжд. "Бързото развитие на сушата, насложено с високи температури и топлинни щети, причини сериозна заплаха за производството на есенни култури", се казва в изявлението.

Предупреждението се прави в момент, когато множество китайски провинции спират електрозахранването, за да се справят с нарастващото търсене. То е предизвикано отчасти от хората, които включват климатика, за да се справят с температури до 45 градуса по Целзий.

Мегаполисите Шанхай и Чунцин спряха художественото осветление. Властите в югозападната провинция Съчуан наложиха режим на електрозахранването за индустрията, тъй като нивата на водата в ключови водноелектрически централи спадат.

Над 1500 души в района около Чунцин бяха евакуирани в понеделник, след като горещи и сухи условия предизвикаха множество горски пожари, според държавната информационна агенция "Синхуа". Националната метеорологична служба отново предупреди за суша и високи температури, призовавайки правителствата на 11 провинции да "активират" спешните реакции.

Дневник