Държавата може да получи задлъжнялата "Топлофикация София" от Столичната община, съобщи "Медиапул". Прехвърлянето вероятно ще стане не чрез продажба, а "дълг срещу собственост", доразви новината "Капитал" от свои източници.

Сформирана е съвместна работна група на общината и държавата по искане на министъра на енергетиката Росен Христов. Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев от ГЕРБ свика извънредно председателския съвет, в който влизат лидерите на всички политически групи в СОС. Задачата е "да се изготви план за съвместни действия между държавата и общината за излизане от кризисното състояние на дружеството", се казва в съобщение на СОС.

"Топлофикация София" е най-големият консуматор на природен газ в България (около 35% от годишното потребление) и е длъжник с около 1 млрд. лв. на "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг" (БЕХ). Натрупаната загуба през годините е почти още толкова. Според финансовия отчет на общинското отоплително дружество за 2021 г. активите му са над 2 млрд. лв., което предполага, че сделката може да се осъществи без реални плащания от която и да е от страните.

Решението за прехвърлянето на собствеността трябва да бъде одобрено от Столичния общински съвет, както и от държавните "Булгаргаз" и БЕХ, а вероятно и от министъра на енергетиката като техен принципал. Формално одобрение ще трябва и от КЗК.

През ноември 2021 г. по време на третото правитество на Бойко Борисов тогавашният председател на БЕХ Валентин Николов предложи подобен вариант за спасение - част от "Топлофикация София" да се прехвърли към държавния енергиен холдинг, но предложението тогава не бе възприето. Със сигурност прекият ефект от подобна сделка би бил, че управлението на София и най-вече кметът Йорданка Фандъкова ще се отърве от тежестта на високите сметки за парно и топла вода през идващата зима.

Какви ще са плановете за оздравяване на дружеството засега не се казва. Столичната община от няколко месеца търси външен инвеститор, на когото да предостави софийското парно на концесия за 35 години. Той трябва да вложи 1.6 млрд.лева в технологичното му модернизиране като се развие когенерацията - производството на електроенергия да се изравни с това на топлинна и тада да се печели. Сега съотношението е 3:1 в полза на топлинната и поради това дейността на дружеството е крайно неефективна.
По информация на "Капитал", сега държавата ще следва подобен път. Как и дали ще се случи такава процедура не е ясно, но за потенциален инвеститор се спряга американската "КонтурГлобал", която притежава един от ТЕЦ-овете в Маришкия басейн. Друг възможен инвеститор е американският фонд Gemcorp на Атанас Бостанджиев, с когото през март правителството на Кирил Петков подписа меморандум за разбирателство, но в последните си работни дни реши да го отмени.

От 1992 г. до 2002 г. софийското парно беше общинска собственост. След това до февруари 2009 г. общината го управляваше съвместно с държавата в съотношение 58:42. После за година беше изцяло държавно и от август 2010 г. "Топлофикация София" е изцяло собственост на Столичната община.

Дневник