Имаме договор, който ако не изпълним, дължим милиарди, от друга страна по него можем да получим газ, който е един от най-евтините, който може да се намери. И ние поставяме под въпрос дали да го използваме или не". Така описа ситуацията с евентуално подновяване на преговорите за доставка на природен газ от руската компания "Газпром" за следващите месеци министърът на енергетиката Росен Христов.

"Разбирам геополитика и всякакви други политики, но икономиката си е икономика. Колкото повече смесваме политика с икономика и предизборни кампании с икономика, нещата стават толкова по-зле за крайния потребител", добави министърът.

Преди дни той представи като неизбежно подновяване на преговорите за доставките, спрени едностранно от руската страна в края на април, когато България отказа да плаща суровината в рубли, както поиска президентът на Русия Владимир Путин в отговор на европейските санкции. Според Европейската комисия обаче такива плащания биха ги нарушили.

Христов, който инспектира напредъка по строителството на интерконектора с Гърция, посочи, че цената на втечнения газ от два танкера, договорени от правителството "Петков", които предстои да бъдат разтоварени през септември на гръцкото пристанище Ревитуса, е с 50% по-скъп от този, който може да се получава от "Газпром".

"Ситуацията е ясна: имаме договор с "Газпром експорт" за доставка на 3 млрд. куб. м природен газ и задължение да използваме поне 80% от това количество. Ако не го направим, сме длъжни да го платим, независимо дали сме го използвали или не. До момента по този договор ние сме употребили 1 млрд. куб. м., а трябва да са 2.4
млрд. Така че, ако не се възползваме от останалото количество, вероятно ще отидем на арбитраж с потенциална възможност да загубим до деветцифрена сума, зависи кой как смята. Отделно имаме нужда от доставка на газ, на колкото се може по-ниска цена", каза Христов.

Христов заяви, че не може да разбере защо темата с газа се политизира и се използва за всякакви коментари.

"Моля експертите, обвързани с политически партии, да погледнат реално на нещата и да не заблужават населението. Ситуацията е проста, няма завои наляво и надясно, аз не съм по резките движения. Нещата са логически и икономически обосновани", каза Христов.

Той уточни, че полза от преговори с руската компания в рамките на настоящия договор ще има и за евентуален арбитраж в случай, че руснаците откажат подновяване на доставките.

"Каква е вероятността да спечелим арбитраж при положение, че редица страни в Европа (Германия, Италия, Гърция, Австрия) са приели тази схема на плащане и продължават да работят по нея? Т.е. каква е нашата позиция - "Газпром" промени догоовора и ние се отказахме, ами другите защо не са го направили? Те са преценили, че промяната в условията на плащане не е съществено условие и не би издържало в арбитража", коментира Христов.

По думите му газът от "Газпром" е вторият най-евтин след азербайджанския. Все пак с руснаците няма да се преговаря, ако се намери по-добра алтернатива, като се търсят източници от Турция и Саудитска Арабия.

    Много се радвам, че в София има хора с финансови възможности, които могат да плащат по-скъп газ. Ние имаме такъв и веднага можем да им го продадем.

Росен Христов, служебен министър на енергетиката

Отново обясни, че нужните количества газ за октомври ще се получат от Азербайджан, договореният танкер от американската компания "Шиниър" и търгове, както през септември.

През следващата седмица е поканил министрите на енергетиката на Гърция и Румъния, за да обсъдят строежа на интеронектора, Добави, че ще се обсъждат и други съвместни проекти, които биха помогнали за решаване проблемите за доставка на газ, без да даде подробности.

По повод строежа на интерконектора, който трябва да бъде готов през септември, за да позволи доставка на повишено количество газ от Азербайджан от октомври, заяви, че се вижда силна мобилизация и координация между екипите на компанията-възложител ICGB и строителя "Авакс" от една страна, както и Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Все още има доста работа да се свърши. За момента няма изоставане от графика. Нещата вървят по план. Следващата седмица има доста задачи. Има работа с местните власти за сертифициране на локални пътища, водопроводи, канавки", добави той.

Дневник