След множество сблъсъци на различни нива и промени бившият изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) Смиляна Нитова е освободена от Съвета на директорите. Мотивът за това са установени нередности от нейна страна, съобщават от холдинга.

Настоящият изпълнителен директор Венцислав Димитров е предоставил на министъра на икономиката и индустрията доклад за състоянието на дружеството и установените до този момент нередности. Посочва се, че част от тях вече са публично известни.

Настоящият и бившият изп. директор влязоха в публичен спор по време на пресконференция през месеца, свикана от Нитова, на която тя се оплака от начина, по който служебният министър на икономиката Никола Стоянов е подходил към допълване състава на Съвета на директорите с още трима души. Сред тях бе и самият Димитров, който впоследствие пое поста на Нитова.

Всички решения на предходния Съвет на директорите има опасност да се окажат нищожни, след като ДКК е функционирала с ръководство под изискуемия от закона минимум. Дружеството е сключило договор с адвокатско дружество, по което всеки месец следва да се изплащат възнаграждения независимо дали е извършена работа или не. В разрез с практиката до този момент, в последните си дни на поста, предходният изпълнителен директор Смиляна Нитова е променила клаузите в договора си, за да бъде обезщетена с 6 месечни възнаграждения ако бъде освободена от поста, се посочва в съобщението.

От него се разбира, че одитът в ДКК продължава, а освен Нитова, освободени са и Даниел Милев и Михаил Кумчев. На тяхно място в Съвета на директорите се назначават Владимир Димитров - юрист с дългогодишен опит в държавната администрация и съдебната система и Борислава Пенева - настоящ служител в Министерството на икономиката в дирекцията, контролираща дейността на дъщерните дружества.

Сред новоназначените е и Андрей Лалов - икономист и анализатор, който според официалната си визитка притежава професионален опит в областта на малките и средни предприятия и инвестициите. Работил е по редица проекти към Световна банка и ЕК. Бил е координатор и ръководител на процеса по програмиране и разработване на цялостен набор от икономически политики, приоритети и мерки в рамките на Оперативна програма "Конкурентоспособност".

Със заповед на министъра на икономиката и индустрията кадрови промени се извършват и в Национална компания "Индустриални зони". Основните мотиви за това са подобряване на маркетинговата политика и пазарното присъствие на компанията чрез проактивни действия с цел повишаване на българските и чуждестранните инвестиции и привличане на финансиране на проектен принцип.

В ръководството на дружеството се връща Антоанета Барес. Тя ръководи компанията през последните 5 г., има над 20 години професионален и управленски опит. Сред постиженията ѝ се посочва изпълнението на 37 проекта за над половин милиард лева в индустриалната зона, които дават възможност за разкриване на близо 2000 нови работни места и то в сфери с висока добавена стойност.

В Съвета на директорите влизат още - Константин Палавеев, който притежава професионален опит в инвестициите и инвестиционния процес. Сред новоназначените е и Радостина Ситова - финансист с опит в няколко институции, както и Даниела Узунова, която е юрисконсулт с над 10-годишен стаж.

Дневник