Чехия, която председателства Съвета на ЕСq обяви в петък, че ще свика извънредно европейските енерийни министри, за да се вземат мерки срещу нарастващите цени на енергията. Една от идеите е да се убедят европейските държави да сложат тавани на цените, особено на природния газ.

Спотовата цена на синьото гориво на борсите надхвърли в петък 3500 долара за хиляда куб. м., като в началото на седмицата газът се търгуваше на 3000 долара, а в началото на месеца - под 2400 долара.

Европа е изправена пред огромни увеличения на сметките за енергия, предизвикани от стремително покачващите се цени на газа след нахлуването на Русия в Украйна. "Газпром" спря доставките на няколко държави, сред които България, и ограничи значително количествата за други, като потокът по най-големия газопровод за Европа - "Северен поток 1" е под 20% от капацитета му, а следващата седмица ще спре изцяло за поне три дни.
"Ние сме в енергийна война с Русия и това вреди на целия ЕС", написа в "Туитър" чешкият министър на индустрията Йозеф Сикела в петък.

Той съобщи, че вече е обсъдил с Европейската комисия необходимостта от извънредна среща и ще я предложи. Председателството на ЕС има право да свиква непланирани заседания на Съвета при необходимост. Датата още не е обявена.

Чешкият премиер Петр Фиала също заяви, че е необходимо да се ограничат цените на енергията, но че решението трябва да е европейско и да засяга всички държави.

"Разговарях с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес (петък) по телефона, преговарям за подкрепа на други страни, поддържам контакт с други правителствени ръководители", каза Фиала,. цитиран от Ройтерс.

В сряда италианският премиер Марио Драги също се застъпи за установяване на таван на цените на руския природен газ и призова държавите, които не желаят това, тъй като не внасят от Русия или пък се страхуват, че Москва ще им затвори кранчето за непокорство, да проявят солидарност.

Руският природен газ задоволяваше 40% от европейските нужди преди началото на войната, но Еврокомисията заяви, че от началото на годината той е свален до 25%.

Държавната компания "Газпром" твърди, че е надежден доставчик и обяснява с технически проблеми прекъсванията и намаляването на доставките на газ по "Северен поток 1".

Дневник