В бюджета няма свободни средства за непредвидени разходи, нито има сериозен резерв в заложените капиталови разходи. Това обяви служебният министър на финансите Росица Велкова на пресконференция като така обори лансирани според нея тези в обществото.
Обяви, че с министерствата и с други ведомства, за които са предвидени капиталови разходи, се водят разговори какви икономи може да бъдат направени.
Каква и ситуацията с капиталовите разходи
В заложените 4 млрд лв. капиталови разходи с европейски средства и 1.1 млрд. лв. в общинските бюджети не може да се направи преструктуриране, а от предвидените за пътища в бюджета на Министерството на регионалното развитие 1.2 млрд. лв. едва ли може да се очаква сериозна икономика, обясни министърът. Едва ли е целесъобразно да бъдат преструктурирани и заложените 1.1 млрд. лв. в сектор "Отбрана и сигурност" заради войната в Украйна и бежанския поток, допълни тя. Останалите около 600 млн. лв. от общо заложените в бюджета 8 млрд. лв. за капиталови разходи за годината за разпръснати между 40 разпоредители с бюджетни средства.
Изпълнението на тези разходи към момента е малко под 2 млрд. лв. Някаква минимална икономия ще има, но тя не е в такъв значителен размер, какъвто се обсъжда в общественото пространство. Има много непредвидени разходи, които служебното правителство ще се наложи да осигурява от преструктуриране на разходи по централния бюджет и икономии на първостепенни разпоредители, обясни Велкова. Като пример за непредвидени разходи посочи заделените за изборите 70 млн. лв. Освен това тепърва се търсел източник на финансиране за интеграция, здравни и социални разходи за бежанците от Украйна.
Втора актуализация не се предвижда
Опроверга и хипотезата за нова актуализация на бюджета като посочи, че това е невъзможно заради това, че приходите са изключително "напрегнати".
"На този етап смятаме за невъзможно да бъде разработена нова актуализация, защото приходите са изключително напрегнати, не очакваме преизпълнение, очакваме максимални усилия да положат двете приходни администрации", обясни министърът.
Посочи, че при това положение единият вариант е дългово финансиране на дефицита, но при условие, че новият размер на дълга е 10.3 млрд. лв. не смята, че той трябва да бъде надхвърлян. "Единственият вариант, който следва да се използва са икономии и актуализация на разходите до размера, до който са възможни, за да се финансират спешни и неотложни разходи", подчерта Велкова.
Обяви, че през септември се очаква при благоприятни условия държавата да набере нов дълг до размера на разрешения в бюджета както от вътрешния, така и от външния пазар.
Дневник
Коментари
Анонимен
Еее,какво се оказа,че освен големите дългове,които оставиха ПП ,икономиката е зле, и освен лъжи друго не оставиха! И сега пак им вярвайте!
Анонимен
Ужас,толкова зле не сме били! Благодарение на ЛЪЖЛИВАТА ПРОМЯНА сме по-надълбоко в блатото!
Анонимен
Що лъжете бе, я питайте Кирчо и кокорчо, всичко е цветя и рози, пари има, ама в техните сметки, това не са уточнили.
Анонимен
ХаХаХа..."пари има, но са в джобовете на кирчо и кокорчо".