Българската държава дава милиони левове годишно на частна фирма, за да поддържа системата ВетИС, но въпреки това тази система не се поддържа добре. Това обяви изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проф. Христо Даскалов по повод извършена от чужбина хакерска атака срещу ВетИС в началото на август. ВетИС е националната информационна система за регистрация, идентификация, проследяване на движенията и контрол на здравния статус на животните.

"Имахме брутална хакерска атака. Въпреки че беше затворена нашата ВетИС система, поражения върху съдържанието на данни нямахме. Загуба на данни от системата няма, сработила е някаква "защитна стена", обясни Даскалов пред БНР. И подчерта: "Държавата България и тук е оставила всичко в ръцете на една частна фирма срещу една огромна сума всяка година да поддържа тази система. Сумата е с 6 нули."

По думите му два одитни доклада "въобще не са ласкави по отношение на поддържането на системата" ВетИС. Уточни, че се използва най-старата налична версия на системата, без да е била обновена. Увери, че са предприети реални стъпки за изграждане на нова ВетИС система, като е започнало прехвърляне в облака на правителството.

Междувременно десет браншови организации в животновъдството поискаха днес (29 август) системата ВетИС да заработи, защото, неработеща, тя блокира голяма част от дейността на фермерите. Ако това не стане, във вторник (30 август) браншът ще поиска оставката на Христо Даскалов. Шефът на БАБХ обеща, че до днес следобед системата ще бъде възстановена и ще заработи.

"Животновъдите бяха повече от търпеливи. Няма европейски животновъд в другите страни, който би позволил и търпял това освен нас", настоя Димитър Зоров, председател на Асоциацията на говедовъдите.

Въпросните десет браншови организации в животновъдството също така са изпратили декларация до служебния министър на земеделието Явор Гечев, в която искат в началото на октомври да бъде платена финансовата помощ, която се отпуска заради войната в Украйна. Около 426 млн. лв. е държавната помощ за земеделците за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската агресия срещу Украйна. Фонд "Земеделие" реши, че ще приема заявления за помощта от 1-ви до 23-ти септември, а ще плати парите до 21-ви октомври. Според фермерите обаче извънредната помощ трябва да бъде изплатена до 2 октомври.

Ако парите закъснеят, ще бъдат безсмислени, смятат животновъдите. Те предупреждават, че "в момента сме като опъната струна и всеки момент може да изстреля фермерите на магистралите".

Дневник