Данни от гръцкия оператор на електроенергийната мрежа ADMIE показват спад в потреблението на електроенергия през юли, като домакинствата на ток със средно и ниско напрежение и предприятията са намалили потреблението с 27.566% в сравнение със същия месец на миналата година.

Гърция може и да не е наложила задължителни енергоспестяващи мерки като други европейски страни в опит да ограничи въздействието на растящите цени на електроенергията, но това не е спряло домакинствата и бизнеса да саморегулират потреблението си, за да намалят разходите, коментира "Катимерини".

Потреблението на електроенергия от предприятия с високо напрежение също показа спад с 27.542% през същия месец след увеличения с 8.39% и 13.5% съответно през юни и май в сравнение със същите месеци на 2021 г. Но според представители на индустрията това по-скоро се дължи на 50% намаление на потреблението от минната компания Larco през юли и не отразява съответна тенденция в местната енергоемка индустрия.

По подобен начин вътрешното потребление на природен газ също е в низходяща тенденция от април, главно в резултат на намаляване на потреблението от рафинериите, които са сред големите потребители и са заменили скъпия природен газ с нафта, за да намалят оперативните разходи. Според данни от юли на Hellenic Gas Transmission System Operator (DESFA) вътрешното потребление на газ е намаляло с 12.8% на годишна база през юли, от 6 687 745 973 киловатчаса до 5 829 330 209 kWh.

Метеорологичните условия ще бъдат важен индикатор за тенденцията в търсенето на електроенергия и газ в Гърция и като цяло в Европа, която се надява на мека зима, за да се справи с високите цени и недостиг. Но в края на лятото "Катимерини" посочва, че домакинствата, изглежда, ще трябва да платят допълнителни 5-6 милиарда евро, за да купят нафта и природен газ за зимата.

Миналата година нафтата за отопление се продаваше за 1.16 евро за литър, а през октомври цената ще е 1.70 евро за литър. Нещата са по-зле с природния газ: миналия октомври той струваше 6 евро за киловатчас, а тази година цената му скочи до 24 евро за киловатчас и може да се повиши. Ако тези цени се запазят, а за момента прогнозите са наистина песимистични, домакинствата скоро ще се изправят пред дилемата или да намалят драстично потреблението, или да увеличат драстично разходите.

Министерството на финансите все още обмисля нови помощи, но се изчерпва капацитетът на държавата да компенсира нарастващите разходи за субсидиране на електроенергия. При природния газ на домакинствата се пада над една четвърт от общото потребление на Гърция: през първата половина на 2022 г. от консумираните близо 30 тераватчаса 8.2 Twh са били използвани от домакинствата.

През януари 2021 г. kWh природен газ струваше 1.6 цента (0.016 евро) на фючърсния пазар в Амстердам. През октомври 2021 г., когато поскъпването вече бе започнало, струваше 6.38 цента. Този август цената се покачи до 17 цента и хората се страхуват каква ще бъде тя през септември.

Дори като се вземат предвид отстъпките чрез Фонда за енергиен преход, крайните потребители могат да бъдат призовани да плащат над 25 цента за kWh природен газ. Ако цените не паднат в близко бъдеще - което не е вероятна перспектива - домакинствата ще трябва да търсят алтернативи. Отопляващите се на ток имат щедра държавна субсидия, заради която ще плащат по-малко за kWh от миналата година въпреки експлозивното поскъпване на електроенергията, обяснява изданието.

Дневник