И към момента остава неизвестно как ще се третират изравнителните сметки за парно заради намаления от 9 юли от 20% на 9% ДДС. Това се разбра от думите на изп. директор на най-голямата топлофикация в страната Александър Александров.

В петък вечер Министерството на финансите изпрати до медиите разяснение как трябва да се начислява данъкът, но въпреки това според ръководството на "Топлофикация София" има нужда от разяснения. Преди седмица пък националният омбудсман Диана Ковачева обяви, че има сметки за парно, начислени след 9 юли с 20% ДДС, и настоя парите на хората да се върнат.

От фактури, изпратени на потребителите на парно в София, се вижда, че тези, които указват цялото потребление за изминалия отоплителен сезон, което включва и изравнителната сметка, са с 20% данък. Фактурите за хората, които плащат целогодишно на равни месечни вноски, са с 9% данък.

"Без никакво съмнение ще бъдат коригирани фактурите, ако се окаже, че са нарушени правилата при формирането на сметките", увери Александров, без да се ангажира с конкретен срок за целта.

Той обясни, че дружеството изпратило запитване по темата на 8 август и оформило фактурите според получените указания. Указанията от петък, 26 август, според него внасят различен ракурс в тълкуванията.

От публичния отговор на Министерството на финансите до омбудсмана се разбира, че водещо при избора коя ставка да се начисли е датата, на която плащането е станало дължимо, със съответно приложимата данъчна ставка. Мотивът е, че подаването на парно и топла вода е непрекъсната услуга и затова не би трябвало да се третира като приключила преди промяната в режима на облагане през юли.

В случая със софийската топлофикация изравнителните фактури са пратени през август, което на пръв поглед означава, че сумите за довнасяне, когато има такова, би трябвало да се обложат с 9% данък, а не с 20%.

Такава е логиката и на финансовото ведомство, което съветва и издадените фактури след 9 юли, в които е начислен 20% данък, да бъдат анулирани и бъдат издадени нови. Указанията на ведомството се отнасят за всички, независимо дали потребителят плаща на равни месечни вноски с годишно изравняване или при реално отчитане всеки месец на потреблението.

Министерството напомня за становище на НАП по подобен казус, отнасящ се за намалената ставка на ДДС за ресторантите през лятото на 2020 г.

Дневник