Руският ядрен енергиен гигант "Росатом" ще започне изграждането на два нови ядрени реактора в Унгария през следващите седмици, каза външният министър на Унгария в края на седмицата. Днес Петер Сиярто допълни, че Унгария ще продължи преговорите с Русия и очаква да постигне сделка с "Газпром" за допълнително увеличаване на доставките от следващия месец.

Сделката за реакторите от 2014 г. има за цел да разшири съществуващата ядрена централа "Пакш", генерираща около 40% от тока в страната. Ако строителството на двата нови блока започне сега, те ще са готови някъде към 2030 г.

Руската ядрена индустрия не е подложена на санкции от ЕС заради кървавата инвазия на Владимир Путин в Украйна. Ходовете за изолиране и санкциониране на нейния износ на петрол и газ не бяха безусловно подкрепени от Унгария.

"Нека строителството започне!" написа Сиярто във Facebook. С допълнителните два реактора капацитетът на атомната електроцентрала - в момента съставена от четири съветски реактора - ще се увеличи повече от два пъти.

"Това е голяма стъпка, важен крайъгълен камък", допълни външният министър във Фейсбук, цитиран от агенция АФП. "По този начин ще гарантираме енергийната сигурност на Унгария в дългосрочен план и ще защитим унгарците от бурни колебания в цените на енергията.
Противоречивият проект на стойност поне 12.5 милиарда евро е до огромна степен финансиран от Русия с предложение за изгоден заем за 10 млрд. евро.

Сиярто се срещна с руския си колега Сергей Лавров в Москва миналия месец, търсейки 700 милиона кубически метра газ в допълнение към съществуващо 15-годишно споразумение за доставка с Русия. "Газпром" започна да увеличава газа за Унгария този месец, добавяйки към договорените по-рано обеми по газопровода Турски поток през България.

"Харесва ни или не, ние ще продължим разговорите с руснаците за увеличаване на доставките на газ за Унгария", каза Сиярто на бизнес среща. "Има предложение за увеличаване на доставките на газ, ние ще го уточним с "Газпром" през следващите няколко дни и ще подпишем споразумение, според което можем да получим увеличени ежедневни доставки", цитира думите му "Ройтерс".

В хранилищата на Унгария има 3.25 милиарда кубически метра газ към 1 август. Това са над 51% от общия капацитет за съхранение, според данни от националния енергиен регулатор.

Съгласно споразумение, подписано миналата година, преди началото на войната в съседна Украйна, Унгария получава 3.5 милиарда кубически метра (bcm) газ годишно през България и Сърбия съгласно дългосрочното си споразумение с Русия и още 1 милиард кубически метра по тръбопровод от Австрия.

Дневник