Влиятелният иракски шиитски мюсюлмански духовник Муктада ас-Садр заяви в понеделник, че се отказва от политиката и закрива институциите си в отговор на неразрешима политическа безизходица, което предизвика протести от страна на неговите последователи и поражда страхове от още нестабилност.
Поддръжниците на Садр, които организираха седяща демонстрация в продължение на седмици в укрепената Зелена зона на Багдад - територия за министерства и чуждестранни мисии, нахлуха в главния щаб на кабинета и демонстрираха вътре след неговото изявление.
Армията на Ирак обяви безсрочен полицейски час за цялата страна от 19 часа и призова протестиращите да напуснат Зелената зона, за да избегнат сблъсъци.
По време на безизходицата около съставянето на ново правителство Садр подтикна легионите си от поддръжници, хвърляйки в безпорядък усилията на Ирак да се възстанови от десетилетия на конфликт и санкции и опита му да се справи с религиозните борби и ширещата се корупция.
Садр беше най-големият победител от изборите през октомври, но изтегли всички свои депутати от парламента през юни, след като не успя да състави правителство, което да изключи съперниците му, предимно подкрепяни от Иран шиитски партии.
Садр настоя за предсрочни избори и разпускане на парламента. Той казва, че нито един политик, който е на власт след американската инвазия през 2003 г., не може да заема длъжност.
"С настоящото обявявам окончателното си оттегляне", каза Садр в изявление, публикувано в Twitter, критикувайки колегите си шиитски политически лидери, че не са се вслушали в призивите му за реформи.
Той не даде подробности относно затварянето на офисите си, но каза, че културните и религиозните институции ще останат отворени.
Садр се е оттеглял от политиката или правителството в миналото и също така е разпускал лоялни му милиции. Но той запазва широко влияние върху държавните институции и контролира паравоенна групировка с хиляди членове.
Той често се е връщал към политическа дейност след подобни съобщения, въпреки че настоящата политическа безизходица в Ирак изглежда по-трудна за разрешаване от предишни периоди на обществена парализа.
Сегашната безизходица между Садр и шиитските съперници доведе Ирак до най-дългото време без правителство.
След това привърженици на енергичния духовник нахлуха в централната правителствена зона на Багдад. Оттогава те окупираха парламента, спирайки процеса по избор на нов президент и министър-председател.
Съюзникът на му Мустафа ал Кадими, който остава служебен министър-председател, каза, че е спрял заседанията на кабинета до второ нареждане, след като протестиращи садристи нахлуха в правителствената централа в понеделник.
Политическите партии се скараха за властта и огромното петролно богатство, притежавано от Ирак, вторият по големина производител в ОПЕК, пояснява "Ройтерс".
Дневник
Коментари
Добави коментар