Влошаващото се положение със сушите, бурите и проливните дъждове в част от най-големите икономики в света може да причини свиване на брутния вътрешен продукт (БВП) с 5.6 трлн. долара до 2050 г., показва нов доклад, цитиран от "Ройтерс".
Тази година проливни дъждове предизвикаха наводнения, които потопиха градове в Китай и Южна Корея и прекъснаха водоснабдяването и електричеството в Индия, а сушата изложи на риск реколтите на земеделците в цяла Европа.
Подобни бедствия струват на световната икономика стотици милиарди долари. Екстремните суши, наводнения и бури през миналата година доведоха до световни загуби от над 224 млрд. долара според базата данни за извънредни събития, поддържана от базирания в Брюксел Център за изследване на епидемиологията на бедствията.
Ала тъй като климатичните промени ще предизвикват по-интензивни валежи, наводнения и суша през следващите десетилетия, тези разходи ще скочат много, предупреждава докладът на фирмата за инженерни и екологични консултации GHD.
Водата - когато тя е твърде много или е твърде малко - може да бъде "най-разрушителната сила, която една общност може да изпита", подчертава Дон Холанд, който ръководи програмата на GHD за канадския воден пазар.
GHD е оценила водните рискове в седем страни, в които има различни икономически и климатични условия: САЩ, Китай, Канада, Великобритания, Филипините, Обединените арабски емирства и Австралия. Използвайки глобални застрахователни данни и научни изследвания за това как екстремните събития могат да повлияят на различни сектори, екипът е оценил размера на загубите, пред които са изправени страните по отношение на непосредствените разходи, както и за цялата икономика. В САЩ, най-голямата икономика в света, загубите може да достигнат общо 3.7 трлн. долара до 2050 г., като БВП на САЩ се свива с около 0.5% всяка година дотогава.
Китай, втората по големина икономика в света, е изправен пред кумулативни загуби от около 1.1 трлн. долара до средата на века.
От петте бизнес сектора, които са най-важни за световната икономика, производството и дистрибуцията ще бъдат най-силно засегнати от бедствия, които ще струват 4.2 трлн. долара, тъй като недостигът на вода нарушава производството, докато бури и наводнения унищожават инфраструктура и инвентар. Земеделският сектор, уязвим както от суша, така и от екстремни валежи, може да претърпи загуби от 332 млрд. долара до 2050 г.
Други сектори, сблъскващи се с големи предизвикателства, са търговията на дребно, банкирането и енергетиката. На тазгодишния Световен икономически форум в швейцарския град Давос световна група експерти сформира нова комисия за изследване на икономиката на водата, която има за цел да съветва политиците за управлението на водите.
Трябва да "трансформираме начина, по който управляваме водата и климата заедно", изтъква съпредседателят на комисията Тарман Шанмугаратнам и допълва: "Разходите за това не са тривиални, но са по-малки от разходите да оставим екстремното време да сее хаос."
Дневник
Коментари
Добави коментар