Сърбия е сцена за прокси война между Изтока и Запада, каза президентът Александър Вучич в понеделник в интервю за "Ройтерс". Агенцията коментира, че Белград се стреми да поддържа деликатен баланс между амбицията си да се присъедини към Европейския съюз и връзките си с Русия и Китай.
"Сърбия е в особена ситуация. Имате война на големи сили, която се води в Сърбия чрез политически играчи, неправителствения сектор от двете страни, медиите и различни обществени организации и можете да го видите всеки ден, по всякакъв начин", заяви бившият националист, който чиято страна е кандидат за присъединяване към Европейския съюз, нейният най-голям търговски партньор и инвеститор.
"Не ни е дадена възможност да мислим стратегически. Всеки ден имаме проблеми за решаване. Стигнахме до точката, в която не можем да направим нищо повече от това да оцеляваме и поддържаме (текущото ни състояние) и да направим малко усилие да покажем на хората, че мъчим се да вдигнем леко стандарта им на живот", допълва Вучич.
Сърбия е военно неутрална, но поддържа връзки с НАТО, купувала е оръжия от неговите държави-членки и през септември предстоят съвместни учения. Но страната е почти изцяло зависима от руския газ и също така купува оръжия от Русия и Китай, който е ключов инвеститор, главно в минното дело и инфраструктурата.
"Ние не сме в състояние да се защитим, защото на първо място хората не са в състояние да го направят поради различните обстоятелства, а освен това електричеството е служило за благоденствие от десетилетия. И не можете да очаквате хората да приемат това за една нощ, че има пазар, че той не зависи само от нас и че трябва да платим цената на войната, която се води на европейска земя", обяснява още президентът на страната, в която авторитарният режим с комунистически елементи изчезна преди десетилетия.
Въпреки че Сърбия осъди нахлуването на Русия в Украйна в ООН, тя отказва да се присъедини към санкциите срещу Москва. Както Пекин, така и Москва подкрепят съпротивата на Сърбия срещу независимостта на Косово.
Сръбският президент Александър Вучич каза още пред "Ройтерс", че страната е в състояние да намери алтернатива на руските енергийни източници, за да разреши недостига на доставки, който се очаква през следващите месеци. По думите му официален Белград търси източници "навсякъде, където може". "Ще вземем иракски [петрол]... Ще се опитам да преговарям и с Венецуела. Ние сме готови да вземем отвсякъде. Не сме придирчиви", каза той. Сърбия също планира да купува газ от Азербайджан през 2023 г. и е увеличила количеството газ в хранилищата си до най-високото ниво, добави президентът. По думите му сега има натрупан газ за 60 дни - 607 млн. куб. м.
В края на август Вучич каза, че Сърбия предварително се е договорила с Русия да купува газ при много изгодни условия, в противен случай страната е щяла да фалира. Според него Белград плаща на Москва 400 долара за 1000 куб.м. м, а сега минималната цена била $4 хиляди. (това е ниво, временна доближено миналата седмица на спотовия пазар в Нидерландия, в момента там той струва под 2900 долара за хиляда куб. м. - бел.ред.)
В средата на юли Вучич обяви, че от 1 ноември Сърбия няма да може да внася руски петрол заради санкциите на ЕС. Брюксел, като част от шестия пакет от ограничителни мерки, наложи ембарго върху доставките на петрол по море, а сърбите получават суровината по петролопровод от пристанище в Хърватия.
Запитан за отношенията с Косово, Вучич казва в интервюто:
"Опасявам се се, че те (правителството на Косово) дори не изглежда да искат сериозен разговор или сериозен диалог, а че по-скоро смятат, че могат да постигнат това, което искат, като го наложат в последния момент, с повече или по-малко подкрепа. Този път това няма да се случи и ще видим какъв ще е резултатът. Вярвам, че онези страни, които защитават така наречената независимост на Косово, ще убедят режима в Прищина да не си играе (с) конфликт в регион, който със сигурност е пълен с проблеми."
Вучич говори ден, след като протестиращи на митинг в Белград срещу организирането на поредния гей парад развяваха руски знамена и носеха плакати на руския президент Владимир Путин. Президентът каза миналата седмица, че тази година прайд шествие няма да има, защото страната трябвало да се занимава с по-сериозни проблеми. Попитан как ще коментира проруския характер на неделния протест, Вучич отвърна, че "това, което се случи вчера срещу (Прайда) беше най-голямото събиране досега. Никога, в каквито и да било протести - срещу този или онзи - в бунта срещу Вучич или иначе, никога не е имало толкова много хора."
Попитан "Това антизападно настроение ли е или...?", президентът свърза хомофобската демонстрация със съдбата на Косово:
"Мога да коментирам това най-общо, но не мога да кажа, че е всичко. Това е отчасти антизападно настроение и отчасти (резултат от) много усилия, положени за създаване на голям проблем от нищото, тъй като е най-простият и най-възприемчивият начин за обикновените хора да предприемат повече действия срещу Запада. Западът обаче не разбира и не иска да разбере, че хората чуват всеки ден "трябва да направите това за Косово", "трябва да оставите това да бъде организирано", тогава трябва да направите това, след това "няма да отворим този клъстер (от преговорите за ЕС) за вас, все още не сте (готови) за нас", след това "не сте такива", след това "не сте онакива". .. Това предизвиква съпротива у хората. И никой на Запад не иска да чуе това."
Дневник
Коментари
Добави коментар