Европейският съюз постигна целта си да запълни на 80% капацитета на подземните си газови хранилища. На 31 август средната запълненост на хранилищата в ЕС е 80.17%, съобщава базираната в Брюксел организация "Газова инфраструктура Европа" (Gas Infrastructure Europe), която събира данни от целия континент.
ЕС прие през 27 юни регулация, която задължава правителствата да заредят с газ поне 80% от газовите си хранилища до 1 ноември.
От 19-те европейски държави, които разполагат с подземни газови резервоари, над половината (11) вече са изпълнили европейския лимит или са над него, два месеца преди изтичане на крайния срок. Съвсем близо до чертата са още четири, а останалите - сред които и България, са различно отдалечени от европейското изискване.
Португалия и Полша са запълнили целия обем на газовите си резервоари, Франция е достигнала 91.54%. Над 80% вече е природният газ, нагнетен в хранилищата в Словакия, Белгия, Чехия, Дания, Германия, Италия, Испания и Швеция. Близо до изисквания от европейското законодателство минимум са Хърватия (76%), Нидерландия (77%) и Румъния (73%).
Към 70-те процента са се устремили Австрия (66%) и Унгария (63.2%).
В понеделник българското находище "Чирен" е било запълнено до 60.91% от капацитета си. Това е вторият най-нисък резултат в Европа, след Латвия, където все още се опитват да достигнат 55%, но помпите на тяхното хранилище "Конексус" почти не работят от седмица.
На 18 август българското находище, което е със сравнително малък обем, беше запълнено до 56.35%, което означава, че за две седмици стрелката на манометрите се е вдигнала с по-малко от 4%.
България също е понижила темповете на запълване на "Чирен" като от средно над 0.5% запълване дневно ,в понеделник е паднала до 0.39%, сочат данните на "Газова инфраструктура Европа".
Европейският съюз задължи държавите с подземни газови резервоари да ги запълнят поне до 80% преди тази зима и да ги зареждат на 90% от следващата есен, за да си гарантират автономност при прекратяване на руските доставки на природен газ.
Страните, които нямат собствени хранилища, трябва да държат резерви у съседите си, като Ирландия и Кипър са освободени, тъй като не са свързани с европейската газопреносна мрежа.
"Северен поток" пресъхна
Междувременно "Газпром" изпълни заканата си и спря преноса на газ по газопровода "Северен поток" рано сутринта в сряда. Тръбата под Балтийско море, която доставя руски природен газ до Германия, ще остане празна поне до сутринта на 3 септември за ремонтни дейности в намираща се на руска територия компресорна станция.
От руския доставчик съобщиха, че ако няма други технически проблеми, транспортирането на газ ще бъде възстановено рано сутринта в петък. Подаваните нива ще са от 33 милиона кубически метра дневно при капацитет на съоръжението от 167 млн. куб. м.
Данните на "Газова инфраструктура Европа" показват, че Германия вече е запълнила до 83.65% своите 28 подземни хранилища, като наличните обеми варират от 63 до 100%.
Дневник
Коментари
Анонимен
Лесно се сира и трудно се пуска, изгубено доверие не може да се спечели никога отново. Русите ще стоят гладни.
Анонимен
А ние - на студено!