В комуникация сме с "Газпром" и се надяваме на положителен резултат от преговорите и възстановяване на доставките на газ каза днес пред БНТ служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той допълни, че не може да посочи повече подробности заради конфиденциалност на клаузите.

Христов подчерта, че има поне 10 елемента, които трябва да сглобят, за да се получи изгодно решение за страната и потребителите. Сред тях е и начинът на плащане, така че да не се нарушат забраните от ЕС.

"Схемата на плащане ще е тази, която се използва в Европа от Германия, Франция, Гърция и Унгария", каза Христов. Той на два пъти не отговори на въпрос, дали България ще открие сметка в рубли. Росен Христов за пореден път обвини кабинетът "Петков", че не е започнал подобри разговори в "Газпром".

Също пред БНТ Ивайло Мирчев от "Демократична България" коментира, че поведението на служебното правителство създава няколко риска - България да получи скъп газ, той да бъде спрян без предизвестие и да се загуби арбитражното дело срещу "Газпром".Росен Христов посочи, че като цяло България ще разчита на диверсификация на доставките. Преговори се водят с "Шел", "Тотал енерджи", "Шиниър" и други компании, както и с Азербайджан за увеличаване на количествата. "Със сигурност в страната влиза руски газ през посредници, но в какъв процент и количества, не мога да кажа", посочи още Росен Христов.

За критиките, по повод отказаните шест кораба с втечнен газ, Росен Христов посочи, че не ги разбира, защото предишното правителство е имало достатъчно време да договори слотове за разтоварването им. Той посочи, че са дадени на компетентните органи сигнали за икономически необосновани договори и неадакватно поведение, спрямо пазара на "Булгаргаз".

В отговор на въпрос министърът каза, че служебният кабинет не може да даде допълнителни компенсации на бизнеса, заради цената на газа. Единствената помощ, която може да окаже правителството е да осигури гориво на добра цена.

По повод дълговете на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз" министърът каза, че заедно с общинския съвет в София се работи за извеждане на дружеството от спиралата за трупане на дългове. На въпрос дали "Топлофикация-София" ще стане държавна, Христов каза, че се водят преговори в тази посока. "Търси се цялостно решение, което да реши за дълго време проблемите на дружеството", подчерта още министърът. Той каза, че ще се търси опитна компания, специализирана в управление на подобни активи.

Дневник