От "Продължаваме промяната" сме против добива на шистов газ в България, каза пред Би Ти Ви съпредседателят на партията Кирил Петков. Той коментира думите на бившия държавен секретар на САЩ Майк Помпео, който на организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) лекция обяви, че отговорът за енергийната независимост на България не е в чужбина, а в потенциала за добив на шистов газ."Фракинг технологиите за добив на шистов газ са много по-чисти от руския природен газ. Не позволявайте на шепа зле информирани активисти, които използват аргументи, неосноваващи се на факти, да разрушат бъдещето ви", допълни той.

"Хидравличното разбиване на територията на Добруджа носи повече рискове. Не мисля, че е удачно от САЩ да ни дават съвети по този въпрос. Ние сме за диверсификация на енергийните източници. Да правим хидравлично разбиване в житницата на България сме категорично против", обясни Петков.

Темата за добив на шистов газ беше актуална преди десетина години. В периода 2010-2011 г. в Министерството на енергетиката са подадени седем заявления за търсене и проучване на нефт и газ от две чуждестранни компании - "Шеврон България Холдинг", със заявен интерес за две площи в Североизточна България, и "Интегрити Тауърс Инк", със заявление за общо пет площи, четири от които отново са в Североизточна България. През 2012-а с решение на парламента обаче се налага мораториум върху добива на шистов газ. След него интересът логично спада.

На 11 май бившият министър на икономиката и енергетиката в периода 2009-2012 г. Трайчо Трайков заяви пред "Нова телевизия", че е имал неофициални сведения от службите, че руската държавна корпорация "Газпром" е финансирала през брюкселски фондации протестите срещу проучванията и добива на шистов газ в България. През 2012 г. демонстранти протестираха в 12 града срещу проучванията и добива на шистов газ.

Дневник