Въпреки изненадващите посещения вчера в Пловдив на министъра на културата на два пъти, едното от които се случи късно вечерта, тази сутрин събарянето на тютюневия склад на ъгъла на улиците "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф" е продължило, съобщи пловдивския сайт "Под тепето".

А на две успоредни пресконференции, проведени в София и Пловдив, служебният министър Велислав Минеков и кметът на Пловдив Здравко Димитров (ГЕРБ) изразиха позициите си по казуса, които, макар и доста различни една от друга, за пореден път очертаха съществуването на сериозен проблем с начина, по който функционира от години Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Нови събаряния на тютюневи складове

Скандалът с разрушаването на емблематичните сгради отново набра сила през последните дни, след като първо на 25 август започна събаряне на тютюневия склад на Кочо Попов и братя К.П. Михалови, а вчера багер влезе и във втори склад в Тютюневото градче на Пловдив - този на улиците "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф". Същата сграда пострада от пожар преди 6 години.

Разрушителните дейности по двете сгради се извършват според "План за безопасност и здраве" на общината в Пловдив, като документ за тях е издаден от район "Централен". Планът е от края на миналата година, но инвеститорът е взел решение да го изпълни сега. Собственик на първата сграда е дружеството "Кепитъл Холдинг Груп", а на втората - "Галакси инвестмънт груп".

Складовете са включени в списък със сгради в Пловдив, които очакват от НИНКН да ги класифицира като паметници на културата. Още на 5 ноември 2021 г. община Пловдив е била уведомена, че институтът е започнал процедура по изготвяне на заключителна оценка и режими за опазване на единични архитектурно-строителни недвижими културни ценности в историческата зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив". Въпреки това местната администрация е издала т. нар. "План за безопасност и здраве", който на практика дава зелена светлина за събарянето на сградите.

Позицията на министъра на културата

 

Днес на пресконференцията в Министерството на културата Минеков заяви, че няма да позволи тази разруха, която е тенденция, продължила с години. По думите му собствениците на тези сгради трябва да са наясно, че са направили рискова инвестиция. Те трябва да следват всички препоръки на НИНКН и всичко останало, което е включено в закона.

Според служебния министър на културата само с две-три изменения в закона за недвижимото културно наследство, както и за дейността на НИНКН, днес нямаше да се стигне до това положение с тютюневите складове в Пловдив. Такива предложения са били направени от екипа на Минеков по време на предишния му мандат като служебен министър, но никое от тях не е стигнало до комисията по култура в Народното събрание през последните месеци. Той обяви, че още в първия ден на следващия парламент ще занесе предложенията в комисията с искане за незабавни действия.

Като основен проблем министърът изтъкна броя на работещите в НИНКН специалисти, който от години не се е увеличавал. Институтът е сведен до 45 души, от които само 11 са с право на становище. Само в момента се очакват 6000 преписки, които трябва да бъдат обработени от този екип, а обектите за опазване в България са 40 000. Липсва и дигитализация на архива на института. Според Минеков щатът на работещите в НИНКН, както и бюджетът му трябва да се увеличат рязко, за да бъде ефективна работата му. А също и началните заплати на специалистите в него.

На въпрос на "Капитал" дали документите, издадени от община Пловдив и разрешаващи разрушаването на тютюневите складове трябва да бъдат съгласувани с Министерството на културата, Минеков категорично отговори, че това е необходимо. И каза, че е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, в което е обяснил точно какво се случва в Пловдив, че има незаконни действия и го моли за съдействие от страна на полицията в Пловдив, така че да бъде спряна разрухата.

Минеков обяви още, че днес ще проведе обществена дискусия за опазването на културното наследство в Пловдив, като покани граждани, представители на медиите, както и кандидати за народни представители в 17 ч. на мястото на бившия тютюнев склад, на бул. "Христо Ботев" 51.

Позицията на кмета на Пловдив

От своя страна на успоредно проведена пресконференция в Пловдив, кметът на града Здравко Димитров прехвърли цялата отговорност и вина върху Националния институт за недвижимо културно наследство и на "едно семейство" за събарянето на тютюневите складове.

Той настоя, че общината е действала в рамките на закона, като е издала "Планове за безопасност и здраве", с помощта на които се унищожават сградите, част от групова културна ценност. По думите му НИНКН са бавили дълго документи, а "проекти за 5 млрд. лева" чакали одобрение от института.

Димитров добави, че не можел да нехае за опасни сгради и даде пример с "грозната сграда" на ул. "Авксентий Велешки" и ул. "Христо Ботев". "Ако тя падне, ще стигне до другия край на булеварда - какви ще са последствията тогава за мен и собствениците. Петкана ли ще дойде да ме оправдава", попита Димитров, имайки предвид арх. Петкана Бакалова.

"Под тепето" уточнява, че арх. Бакалова, която вчера единствена е застанала пред багерите на кръстовището на ул. "Г. М. Димитров" и ул. "Екзарх Йосиф", е част от това "едно семейство", върху което пловдивският кмет хвърли част от вината за събитията и което, по думите му, се разпореждало в Тютюневия град. Съпруг на Бакалова е директорът на НИНКН арх. Петър Петров.

По този начин Здравко Димитров оправда издаването на разрешителните за събаряне на тютюневите складове на ул. "Христо Ботев" 51 и кръстовището на "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф".

Кметът частично хвърли вината и върху Министерството на културата, което не било увеличило щата на НИНКН, поради което се получавали и сегашните забавяния на одобренията на проекти от института. Но според Димитров не само сегашният министър на културата Велислав Минеков носел вина - проблемът се наслоявал от години.

"Ние сме община Пловдив да спазва законите. Разбрах, че ще има проверка. Нека има проверка, ние сме за нея. Но не може един инвеститор да е купил една сграда, която не е паметник на културата и като реши да инвестира, изведнъж казват, че ще стане паметник на културата", добави Здравко Димитров.

Дневник