Въпреки изненадващите посещения вчера в Пловдив на министъра на културата на два пъти, едното от които се случи късно вечерта, тази сутрин събарянето на тютюневия склад на ъгъла на улиците "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф" е продължило, съобщи пловдивския сайт "Под тепето".
А на две успоредни пресконференции, проведени в София и Пловдив, служебният министър Велислав Минеков и кметът на Пловдив Здравко Димитров (ГЕРБ) изразиха позициите си по казуса, които, макар и доста различни една от друга, за пореден път очертаха съществуването на сериозен проблем с начина, по който функционира от години Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Нови събаряния на тютюневи складове
Скандалът с разрушаването на емблематичните сгради отново набра сила през последните дни, след като първо на 25 август започна събаряне на тютюневия склад на Кочо Попов и братя К.П. Михалови, а вчера багер влезе и във втори склад в Тютюневото градче на Пловдив - този на улиците "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф". Същата сграда пострада от пожар преди 6 години.
Разрушителните дейности по двете сгради се извършват според "План за безопасност и здраве" на общината в Пловдив, като документ за тях е издаден от район "Централен". Планът е от края на миналата година, но инвеститорът е взел решение да го изпълни сега. Собственик на първата сграда е дружеството "Кепитъл Холдинг Груп", а на втората - "Галакси инвестмънт груп".
Складовете са включени в списък със сгради в Пловдив, които очакват от НИНКН да ги класифицира като паметници на културата. Още на 5 ноември 2021 г. община Пловдив е била уведомена, че институтът е започнал процедура по изготвяне на заключителна оценка и режими за опазване на единични архитектурно-строителни недвижими културни ценности в историческата зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив". Въпреки това местната администрация е издала т. нар. "План за безопасност и здраве", който на практика дава зелена светлина за събарянето на сградите.
Позицията на министъра на културата
Днес на пресконференцията в Министерството на културата Минеков заяви, че няма да позволи тази разруха, която е тенденция, продължила с години. По думите му собствениците на тези сгради трябва да са наясно, че са направили рискова инвестиция. Те трябва да следват всички препоръки на НИНКН и всичко останало, което е включено в закона.
Според служебния министър на културата само с две-три изменения в закона за недвижимото културно наследство, както и за дейността на НИНКН, днес нямаше да се стигне до това положение с тютюневите складове в Пловдив. Такива предложения са били направени от екипа на Минеков по време на предишния му мандат като служебен министър, но никое от тях не е стигнало до комисията по култура в Народното събрание през последните месеци. Той обяви, че още в първия ден на следващия парламент ще занесе предложенията в комисията с искане за незабавни действия.
Като основен проблем министърът изтъкна броя на работещите в НИНКН специалисти, който от години не се е увеличавал. Институтът е сведен до 45 души, от които само 11 са с право на становище. Само в момента се очакват 6000 преписки, които трябва да бъдат обработени от този екип, а обектите за опазване в България са 40 000. Липсва и дигитализация на архива на института. Според Минеков щатът на работещите в НИНКН, както и бюджетът му трябва да се увеличат рязко, за да бъде ефективна работата му. А също и началните заплати на специалистите в него.
На въпрос на "Капитал" дали документите, издадени от община Пловдив и разрешаващи разрушаването на тютюневите складове трябва да бъдат съгласувани с Министерството на културата, Минеков категорично отговори, че това е необходимо. И каза, че е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, в което е обяснил точно какво се случва в Пловдив, че има незаконни действия и го моли за съдействие от страна на полицията в Пловдив, така че да бъде спряна разрухата.
Минеков обяви още, че днес ще проведе обществена дискусия за опазването на културното наследство в Пловдив, като покани граждани, представители на медиите, както и кандидати за народни представители в 17 ч. на мястото на бившия тютюнев склад, на бул. "Христо Ботев" 51.
Позицията на кмета на Пловдив
От своя страна на успоредно проведена пресконференция в Пловдив, кметът на града Здравко Димитров прехвърли цялата отговорност и вина върху Националния институт за недвижимо културно наследство и на "едно семейство" за събарянето на тютюневите складове.
Той настоя, че общината е действала в рамките на закона, като е издала "Планове за безопасност и здраве", с помощта на които се унищожават сградите, част от групова културна ценност. По думите му НИНКН са бавили дълго документи, а "проекти за 5 млрд. лева" чакали одобрение от института.
Димитров добави, че не можел да нехае за опасни сгради и даде пример с "грозната сграда" на ул. "Авксентий Велешки" и ул. "Христо Ботев". "Ако тя падне, ще стигне до другия край на булеварда - какви ще са последствията тогава за мен и собствениците. Петкана ли ще дойде да ме оправдава", попита Димитров, имайки предвид арх. Петкана Бакалова.
"Под тепето" уточнява, че арх. Бакалова, която вчера единствена е застанала пред багерите на кръстовището на ул. "Г. М. Димитров" и ул. "Екзарх Йосиф", е част от това "едно семейство", върху което пловдивският кмет хвърли част от вината за събитията и което, по думите му, се разпореждало в Тютюневия град. Съпруг на Бакалова е директорът на НИНКН арх. Петър Петров.
По този начин Здравко Димитров оправда издаването на разрешителните за събаряне на тютюневите складове на ул. "Христо Ботев" 51 и кръстовището на "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф".
Кметът частично хвърли вината и върху Министерството на културата, което не било увеличило щата на НИНКН, поради което се получавали и сегашните забавяния на одобренията на проекти от института. Но според Димитров не само сегашният министър на културата Велислав Минеков носел вина - проблемът се наслоявал от години.
"Ние сме община Пловдив да спазва законите. Разбрах, че ще има проверка. Нека има проверка, ние сме за нея. Но не може един инвеститор да е купил една сграда, която не е паметник на културата и като реши да инвестира, изведнъж казват, че ще стане паметник на културата", добави Здравко Димитров.
Дневник
Коментари
Анонимен
Местната администрация повремето на кабинета Петков е издала разрешение! Пак ПП не са свършили нищо ,като хората! Те всъщност какво са свършили, някой знае ли?
Анонимен
Да, ще запомним правителството на ПП основно с гафове и отменени от съда решения. Иначе се хвалят, че са вдигнали пенсиите, обаче го направиха за сметка на бюджета, а не за сметка на осигурителната система (НОИ), което е тотално погрешно. Така всяка следваща година ще трябва от бюджета да се отделят стотици милиони за пенсии.
Анонимен
Кметъ каза куме иване. Пак Министара каза то търче за куро да ме хване