Без да има друга алтернатива и по тази причина без изненада, Централната избирателна комисия (ЦИК) избра "Сила Норма" отново да подготви машините за изборите на 2 октомври. Преди няколко дни стана известно, че другата фирма, която беше поканена да участва в поръчката - нидерландската "Смартматик" - е отказала да изпрати оферта. Така комисията отново ще работи с фирмата, с която винаги е работила на избори.

Прогнозната цена за конфигуриране и обслужване на машините за предстоящия вот първоначално беше 6.8 млн. лв. без ДДС, но в крайна сметка ЦИК и "Сиела Норма" са се разбрали да подпишат за 7.8 млн. лв. без ДДС, сочи справка в регистрите на агенцията за обществени поръчки. Според информация на "Дневник" увеличението с около 1 млн. лв. се смята, че е необходимо заради увеличаване на транспортни разходи и инфлацията.

Какво се очаква от "Сиела Норма"

В решението на ЦИК за процедурата по договаряне на машините без предварително обявление заради кратките срокове за организиране на изборите пише, че от изпълнителя на поръчката се очаква да достави машини за парламентарните избори на 2 октомври и за частични местни избори на 9 и 23 октомври.
Задачите на "Сиела Норма" за вота в началото на следващия месец включват "параметризиране на бюлетините, конфигуриране, профилактика, инсталиране и настройване" на до 11 хил. машини, както и транспортирането им в страната и техническото им обслужване. Логистиката на машините за вота в чужбина е отговорност на Министерството на външните работи (МВнР)

До 5 октомври (три дни след решението за избирането на фирмата) "Сиела Норма" трябва да инсталира демоверсия на електронната бюлетина на до 500 машини, които да пътуват до градове в страната за обучение на избирателите, които все още не умеят да гласуват с машини.

"Сиела Норма" и ЦИК

В досегашната работа между държавната администрация, ЦИК, политиците и "Сиела Норма" отношенията често не са били гладки.

До края на миналата година (тоест включително и за изборите на 14 ноември 2021 г.) между ЦИК и "Сиела Норма" имаше спор за плащането и съответно собствеността на около 9.6 хил. машини. През декември неразбирателствата до голяма степен са изгладени, като на фирмата, доставяла машините за изборите, са платени около 40 млн. лв. без ДДС.

Така държавата вече би трябвало да разполага с 12 837 машини за гласуване, нейна собственост, заедно със софтуер, който трябва да бъде преконфигуриран за всеки избори.

Изпълнителният директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров съобщи пред "Дневник", че от миналогодишните неразбирателства е останала единствено искова молба от фирмата срещу избирателната комисия, с която те имат претенции, че плащането за машините е закъсняло и от това са последвали рискове за "Сиела Норма"

"Сиела Норма" и политиците

Преди и след изборите през ноември миналата година ГЕРБ разви в няколко епизода сюжет с тезата, че се готви и впоследствие е направена манипулация на вота, като определи за виновници основателите на "Продължаваме промяната", адвокатски кантори, "Сиела Норма" и президента Румен Радев.

Как ще се отнася ГЕРБ към "Сиела Норма" около и след 2 октомври 2022 г. предстои да се развие, но някои обстоятелства са вече много променени. Публичните атаки между държавния глава и партията на Бойко Борисов са драстично смекчени. В началото на седмицата по време на брифинг Бойко Борисов дори каза, че му изглеждало този път служебното правителство да организира честни избори.

Дневник