Решенията, които взима сега служебният кабинет, ще имат отражение след няколко месеца - точно в средата на зимата. Просто в енергетиката нещата се случват по-бавно и в дългосрочен план. По същата причина сега ситуацията е сравнително спокойна заради решенията, които взехме ние.
Това казва в подкаста "Гласът на Капитал" бившият енергиен министър от кабинета "Петков" - Александър Николов.
През последните седмици между него и новия служебен министър на енергетиката Росен Христов възникна задочен спор за това как се е управлявал секторът и дали е била осигурена сигурност на доставките на газ за зимата.
Според Николов българската енергетика е била на колене и е трябвало да бъде изправена по време на война.
Той говори още за отношението на правителството към "Газпром", последиците от започването на нови преговори, както и какви са алтернативите. "Някой иска ли сега да играе хазарт с енергийната сигурност на България, пита още той и допълва: Най-лошото, е че доверието, което България спечели от европейски контрагенти, в момента се губи."
По думите му, след като разбере, че на "Газпром" не може да се разчита, сегашното ръководството на Министерството на енергетиката ще опита търсенето на втечнен газ, но няма да успее да договори добри параметри.
"Понеже няма вакуум в природата, някои от компаниите ще се справят по-добре", казва Николов за това, че "Булгаргаз" може да не успее да осигури достатъчно газ на конкурентни цени.
По повод евентуалните компенсации на бизнеса за високата цена на газа бившият енергиен министър смята, че такива може да бъдат само с решение на правителството и няма нужда да се чака сформирането на Народното събрание. Той твърди дори, че проект за такива компенсации е бил оставен от неговото правителство.
Дневник
Коментари
Анонимен
Лъжите м управлението по въпроса ще се оправят ако медиите веднъж месечно съобщават табличка с колони.
Страна - доставчик -страна, в каято е основното седалище на фирмата доставчик '-цена. Това е по-градивно вместо да се изпада в безсмислени полемики кой лъже.
Анонимен
Ами що смъкнахте собственото си правителство бе,чалгар?!?