Днес (6 септември) е последният срок, в който може да се подават заявления за гласуване в чужбина, сочи хронограмата на Централната избирателна комисия. Най-лесно то се подава през сайта на комисията в секция "Гласуване извън страната". Системата изисква да се въвеждат три имена, ЕГН, данни за документа за самоличност, информация за контакт и мястото в чужбина, където човек ще гласува.
Справка в сайта на ЦИК към 5 септември сочи, че дотогава са потвърдени 41 680 заявления. Отделно по азбучен ред могат да бъдат намерени непотвърдените заявления за гласуване в чужбина, най-често защото въведените данни не съответстват на информацията в регистрите в България.
Къде в чужбина ще може да се гласува на 2 октомври, трябва да бъде определено на 10 септември, сочи хронограмата на ЦИК.
Защо е важно
Подаването на заявление за гласуване в чужбина не е задължително условие, за да може човек да упражни правото си на вот. Но от ЦИК многократно призоваха да се подават заявления предварително по няколко причини:
- При подадени поне 40 заявления, може да бъде разкрита нова секция, ако досега не е имало такава
- Броят на подадените заявления е индикатор за интереса в деня на вота и може да помогне за преценка дали е необходима втора машина
- Хората, които не са подали заявление предварително, могат да го направят и на място в секцията, но това удължава времето за гласуване
На брифинг миналата седмица зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов заяви, че подадените за изборите на 2 октомври заявления са приблизително два пъти по-малко в сравнение с тези за изборите през ноември миналата година. Това той обясни с обстоятелството, че според Изборния кодекс секции следва да се разкриват автоматично на местата, в които през последните пет години е имало секция, където са гласували поне 100 души.
"Това рязко се отразява на мотивацията на хората от съответното място да подават заявления за гласуване. Те знаят, че ще има секция, обявено е мястото и не са така мотивирани да подават заявление, както, ако то не е обявено и трябва да се съберат, за да има изобщо секция", коментира Цветозар Томов пред "Дневник".
Според Изборния кодекс машинно се гласува в секциите в чужбина, за чието образуване са подадени над 300 заявления или в такива, в които на последните избори са гласували над 300 души.
Промяна в списъците за гласуване
Подалите заявления за гласуване в чужбина ще бъдат заличени от избирателните списъци в България, сочи Изборният кодекс. Процедурата обаче започва отначало при всеки избори. Тоест, веднъж подадено заявление за гласуване в чужбина, води еднократно до заличаване от избирателните списъци в България само за съответните избори.
"Ако той по някаква причина не отиде да гласува извън страната, а отиде в секцията си по постоянен адрес, той ще бъде в списъка на заличените лица, само че там ще бъде отбелязано, че е в този списък, защото е регистриран в секция в чужбина и комисията ще го впише обратно, и ще може да гласува".
Цветозар Томов отбеляза още, че, ако човек, подал заявление за гласуване в чужбина, но се окаже, че за деня на вота ще бъде в България, то ще може да гласува само по постоянния си адрес. Причината е, че срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес ще е отдавна изтекъл - до 17 септември.
Коментари
анонимен
защо гласуват българи живеещи на запад, трябва да гласуват тия които са временно там, по работа, по служба и др.
да живеят тука с тия 240 тюфлека и тогава да имат думата!