Ако цените на енергоносителите не скочат с повече от 50%, спрямо сегашните, отоплението на шуменските училища и детски градини през тази зима е подсигурено. Това увери на пресконференция днес заместник-кметът по образование на Шумен Найден Косев.
Всички 16 училища в града, както и градините, се отопляват на газ. Косев обясни, че училищата разполагат с необходимите средства да плащат горивото. Справката към края на юли е показала, че училищата са изразходвали едва 50% от отпуснатите им средства за издръжка, а градините - 54%. Това дава основание да се смята, че те могат да си позволят и евентуални по-високи цени на газа.
„Алтернатива при тях е почти невъзможна. От всички училища не повече от 3 или 4 имат осигурено ниво на климатизация чрез електричество. Останалите имат, но частично - отделни класни стаи. Трябва да се има предвид и че много от инсталациите са на над 50 години и те, ако се натоварят, ще бъдат опасни“, каза Косев. Засега изобщо не е обсъждан вариантът за дистанционно обучение в електронна среда.
„Статистиката във финансовата област обаче показва, че при сегашното ценово изражение на енергоносители, стоки и услуги, ние бихме могли плавно и спокойно да приключим бюджетната година без сътресения. Ако обаче ръстът на цените приближи 50%, това означава, че ние трябва да ангажираме други ресурси, тоест ще има проблем. Най-правилното в такъв случай ще е държавата да реагира през министерството на финансите и министерството на образованието, за да се компенсира този недостиг", каза Найден Косев.
В училищата и градините в селата от общината, които са на твърдо гориво и на газьол, проблеми не се очакват.
През лятото в училищата са направени основни ремонти за 1,607 млн. лв. - държавни средства, както и текущи ремонти за 266 хил. лв., осигурени от местния бюджет.
Осигурен е безплатния транспорт до средищни училища и до училища в Шумен на 680 ученици.
Тази есен 19-те училища в община Шумен се очаква да приемат 8190 ученици в 353 паралелки от 1 до 12 клас. Записаните до момента първокласници са 735 в 33 паралелки. Спрямо миналата година, те са с 26 по-малко.
ШУМ.БГ
Коментари
бачкатор
Затворете училищата, за да може да се заделят средства за отопление на детските градини и ясли. За да бачкаш не ти трябва голямо образувание, но ако няма къде да оставиш лапетата на градина или ясла, няма и как да отидеш да бачкаш. А у нашия град основно бачкатори се търсят, не някакви умници. Така че затворете училищата, че да има за градините.
Герман
В никакъв случай на климатици! Децата ще боледуват много повече!!!
???
":не се скочат ..."?
Дистанционно обучение
Пускайте децата на дистанционно обучение. Много по-евтино ще е за държавата ни, сега не можем да имаме нормално училище защото сме в икономика криза. Някой ден като свършим с продължаването на прехода, тогава ще имаме образование.
родител на дете в градина
По-добре е като няма да има достатъчно отопление за всички, нека учениците да минат дистанционно, и така да има достатъчно отопление за градините. Градините са много по-важни, а училищата така и така вече 3 години дистанционни бяха, видя се че може и така, нека и така да си продължават за постоянно.
директор
А Милева кога?
Анонимен
Абе вие чувате ли се какви ги говорите? Какво дистанционно обучение се върти в бачкаторските ви глави?
Майка
Достатъчно ще е да не надуват толкова градусите и ще икономисат. В Сава Доброплодни цяла зима децата се връщаха мокри от училище. Отоплението работеше на максимум без да има нужда, напротив!
евроатлантист
Не е ли по-добре да следваме евроатлантическия път и да се приемат нови норми за отоплението? Да не е 18 градуса минимум, а да се намали на 10 градуса и така ще се пести от отопление. Да се спре и топлата вода по училищата, няма нужда от такъв лукс когато държавата ни не може да си го позволи. Само за столицата да си остане, там имат нужда и не могат да живеят като нас в провинцията.