Държавната консолидационна компания" (ДКК) е напът да загуби дело за цесия за 25 млн. лв., с които преди четири години е купила вземане на частна компания, която междувременно е поискала да бъде обявена в несъстоятелност. Това съобщи изпълнителният директор на ДКК Венцислав Димитров, цитиран от БТА.

ДКК е купила през 2018 г. за тази сума дълг на фирмата "Кемира" на стойност 75 млн. лв, като очаква печалба от 50 млн. лв. "Кемира" обаче не платила и се завела дело. В края на март тази година съдът е поискал от ДКК оригиналите на анексите, с които дългът е прехвърлен на ДКК, но те не могат да бъдат открити, обясни Димитров.

Още през септември миналата година разследване на "Свободна Европа" показа, че дългът едва ли ще бъде погасен. Според документи, с които медиата разполага, ДКК се е надявала да събере вземания, за които няма достатъчно обезпечения. Цесията е сключена с малкото дружество "Малаз", което е поело дълга от фирмата "Финансово консултиране". Следват други фирми и сложна мрежа от договори, с които се твърди, че се препродават вземания на "Кемира". Ръководството на самата "Кемира" още тогава отрича пред "Свободна Европа" дружеството му да е влизало в такива сделки. Разследването проследява, че всички участници в схемата са свидетели на прокуратурата по делото КТБ. Самата "Кемира" е бившият акционер в оръжейния завод "Дунарит".

Сегашното ръководство на ДКК обвинява за липсата на документи предшествениците си и конкретно бившия директор Смиляна Митова, която не уведомила нито разследващите органи, нито принципала Министерството на икономиката и индустрията за поисканите от съда оригинални документи като се е задействала едва в началото на юли. Липсват ни най-важните документи - анексите за цесия и защитникът може да поиска да не плаща по давност, каза Димитров.

Договорът за цесия на дълг с "Кемира" не е единствен за ДКК, но е най-големият, добави Иван Зангочев от борда на директорите на държавното дружество.

Дневник