Има решение в Русия "Газпром" да не работи с България. Това казва министърът на енергетиката Росен Христов в интервю, публикувано в седмичника "Капитал". То е взето на 31 август, а на 29-ти август министърът беше казал, че очаква до края на деня отговор от руския газов гигант дали ще преговаря с България за възобновяване на прекратените през април доставки.
Оттогава различни представители на правителството отговарят уклончиво на въпроса има ли преговори и кои са преговарящите.
В интервюто Христов казва, че не знае дали решението на Москва е официално или не. "Но ние се опитваме да изпратим съобщение до Русия, че сме готови да подновим преговорите в рамките на настоящия договор", добавя той. Уточнява, че България ще спазва условията, предоставени от Европейската комисия, по които руски газ купуват Германия, Гърция, Унгария.
Преговорите с "Газпром" не са толкова прости, колкото си мислят хората.
Росен Христов, служебен министър на енергетиката
България беше сред първите страни, на които Москва едностранно и без предупреждение спря да доставя природен газ въпреки наличието на дългосрочен договор. Това стана през април, а договорът между "Булгаргаз" и "Газпром" изтича в края на годината "Това, което посочваме, е, че в тази (европейска) рамка сме готови да възобновим и да получим количествата, които ни се полагат. Ако те не са доволни от това, ние няма да възобновим доставките на газ с "Газпром", много е просто", казва министърът.
Идеите на Брюксел за мерки срещу скъпия газ и ток: кой накъде дърпа чергата
Идеите на Брюксел за мерки срещу скъпия газ и ток: кой накъде дърпа чергата
Запитан дали България трябва да върне изгонените руски дипломати, за да угоди на "Газпром", Христов отговаря: "Не трябва да компенсираме или да правим политически ход, с който да угодим на "Газпром" и да го направим по-щастлив и сговорчив. Не сме обсъждали и не предлагаме нищо подобно. Но ще се радвам да видя по-малко напрежение като цяло между двете страни. Сега, защо ви е необходима европейска страна, която да е в пререкание с Русия, която се държи агресивно към Украйна? Защо Европа има нужда България да бъде в позиция, която да ядосва Русия с каквито и да било действия и да носи опасност за целия Европейски съюз? Защото, ако България бъде нападната, независимо по каква причина, това е атака срещу НАТО и срещу Европейския съюз. Тогава защо България ще застрашава сигурността на цяла Европа? Исторически, харесва ни или не, България е тясно свързана с Русия".
Дневник
Коментари
Анонимен
ДА ТОВА Е ИСТИНАТА.Нашите отношения с Русия трябва да са добри.
Анонимен
А ние нямаме нужда от продажните русофили ,раша ни е обявила за неприятелска страна ,крадат ни ,унижават ни , изменят ни историята според техните си виждания ,промиват ума на хората с анти българска пропаганда за това ние нямаме нужда от такава страна
Анонимен
Какви учители ги учат тия министърчета!
Радев, докъде ни докара!
България има исторически по-силни връзки с Украйна и нейните земи отколкото с Московското княжество.
Анонимен
България , какво значи това име ?
Златко
Европа нямаше нужда България да ядосва Русия, но двамата зубъри от Харвард - Киро и Асен имаха нужда да се натегнат на американско посолство и на своя шеф - подсъдимия олигарх Иво Прокопиев...
Zakurra Mafanetti
Бългрия има нужда от политици патриоти а не чуждопоклонници! Извън интересите на страната и народа ни всеки с който иска да има тясна връзка! То не бяха русофили,русофоби, американофили… американофоби…всеки заел позиция а не мисли за общото благо
Данчо
А уж Кирил беше спрял газа от Гъзпром ? Надявам се че както напредват украинците на фронта някоя вечер ще прекъснат телевизията и ще съобщят че другаря Путин паднал от прозореца докато пуши.
Анонимен
Надявайки се на това ще се наденеш на нещо съвсем друго.
Анонимен
Какви исторически връзки има България със страна създадена преди 30г бе абдал я се вземи в ръце малко че ти се смеят наборите