Това е някакъв измислен проблем, амбиция на една малка група хора, която не мога да си обясня. В цяла Европа паралелно вървят и двата типа рецепти. Там, където здравните власти се справят добре, показват предимствата на дигитализацията въпреки съществуването на хартиените. Достигнали са 80-90% дигитални рецепти. Не виждам какъв е проблемът тук и защо някой трябва да го налага с административни мерки и промяна в наредбата. Така председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров коментира споровете за това какви рецепти трябва да се използват в страната.
През миналата седмица се разбра, че Министерство на здравеопазването предлага от 1 ноември лекарствата на бели рецепти да се изписват не единствено електронно, но алтернативно и на хартиен носител. Основание за промяна в Наредба №4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти са получени десетки сигнали за затруднения от страна на медицинските специалисти, които нямат сключен договор с Националната здравноосигурителна каса. Оплаквали се и болнични лекари, които предписват лекарствени продукти на рецептурна бланка с бял цвят на свои пациенти.
Маджаров смята за нелепо твърдението, че лекари се противопоставят на електронните рецепти заради страх от проверки. "Когато аз напиша нещо на някаква хартийка и я оставя, вероятно се очаква, че става голямо събитие. Събитието става, когато някой в някоя аптека постави лекарствата в торбичка. Хартията ни помагала да прикрием нещо - какво ни помага? Всъщност търговията с лекарства и реекспортът се случват в аптеките", коментира той.
Според д-р Маджаров е нужна промяна при отпускането на лекарства. "Наше проучване показва, че на 44% от населението поне веднъж му се е случвало да си купи антибиотик без рецепта. Какво ще промени електронната рецепта, ако отпускането остане същото", коментира председателят на БЛС.
Дневник
Коментари
Добави коментар