Желанията на народа са максималистки, а възможностите - оскъдни. Реалната политика не може да почива на митове, макар че Сърбия никога няма да признае Косово - нито директно, нито индиректно.

С тези уверения сръбският президент Александър Вучич започна представянето на доклад от 50 страници за диалога с Косово, с което Белград все още настоява, че е едностранно обявила независимост провинция. Затова и докладът е озаглавен "Доклад за преговорния процес с временните институции за самоуправление в Прищина".

Текстът обхваща период от 15 юни 2021 г. до 1 септември 2022 г., в който имаше и епизоди на напрежение заради правилата за преминаване на общата граница.

Вучич не обясни каква е алтернативата на признаването. Според него има опити Сърбия да бъде заставена да приеме неформално, но фактическо признаване. Със сегашното албанско ръководство не било възможно споразумение, тъй като то не искало да чуе нищо освен аргумента на силата, вече използван срещу Сърбия през 1999 г. Западният свят се застъпвал за албанците:

    Разговори се водят под егидата на ЕС, а ние сме на европейския път. Трябва обаче да имате и предвид, че най-силните страни в ЕС признаха Косово, както и Америка. Те приемат държавността на Косово и винаги ще се застъпват за албанците. Не искам да имате никакви илюзии за това. Няма политика, която може да го промени.

Александър Вучич, президент на Сърбия

Собствените митове трябва да бъдат адаптирани с разбирането за значението им за сърбите, смята той.

Вучич представи доклада си в момент, когато с косовския въпрос се обвързват други чувствителни за части от сръбското общество теми, като например правата на ЛГБТ. Шествие с кръстове и плакати "Косово е Сърбия" се състоя в защита на традиционните ценности преди дни в очакването на окончателното решение дали "Европрайд" - станало знаково в последните години събитие на ЛГБТ общността - ще бъде разрешено от полицията и ще се състои по план в събота.

Президентът се сблъсква с някои радикално настроени гласове сред опозицията: Бошко Обрадович от крайнодясната партия "Двери" например го обвини, че диалогът в Брюксел противоречи на резолюциите на ООН за Косово, и поиска Сърбия да работи за това държавата да се върне към "конституционноправния ред" на Сърбия.

Дневник