Създаване на нов специализиран орган за противодействие на корупцията по високите етажи на властта, ръководен от петима членове, които да се редуват на председателския пост за по една година, предлага служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

Предложенията за промени в Антикорупционната комсиия все още не са публикувани за обществено обсъждане, но бяха официално представени днес по време на дискусия с професионалната общност и неправителствени организации, а текстовете са изготвени на базата на промените, предложени от депутатите от "Продължаваме промяната" в предишния парламент. Запазва се концепцията за разделяне на сега действащата комисия на две - за отнемане на незаконно придобито имущество и за противодействие на корупцията.

Министър Зарков акцентира, че трябва да бъдат запазени и надградени идеите за разследващи функции на комисията и възможността тя да обжалва отказите на прокурора за образуване на досъдебно производство.

Сегашната идея е новият орган да се занимава само с корупцията по високите етажи на властта, и да се нарича Комисия за противодействие на корупцията, да има разследващи функции и да разследва по-тесен кръг от лица за по-тесен кръг престъпления.

Ще могат да бъдат разследвани депутати, министри, областни управители, кметове на общини, ръководители на редица държавни органи и др. Новият орган ще разследва престъпления като подкуп, длъжности присвоявания, престъпления по служба, пране на пари, престъпления против финансовата и данъчната система.

По думите на Зарков установяването на конфликт на интереси няма място в антикорупционната комисия. Освен това в предложението е записано органът да може да обжалва откази на прокуратурата за образуване на дела.

Промените предвиждат комисията да се ръководи от петима членове - двама да бъдат избирани от парламента, един да бъде назначаван от президента и по един член да избират общите събрания на двете върховни съдилища - ВАС и ВКС, за да бъде органът равно отдалечен от всички власти.

В предложението за промени се предвижда всеки от петимата да председателства комисията за по една година на ротационен принцип. В комисията ще работят два вида служители - оперативни и разследващи, като те ще се назначават от самата комисия като колективен орган, а не от председателя.

Зарков припомни, че в момента КПКОНПИ има пет основни дейности - конфискация, установяване на конфликт на интереси, публичност на имуществото, аналитична и оперативно-издирвателна дейност.

"Съществува пълно объркване що е то Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) и защо се налагат промени в закона. Ако въпросът, който ни се поставя от Европа и от българските граждани е защо няма достатъчно присъди за корупция, то КПКОНПИ не може и никога не е могла да му отговори, защото тя се занимава с много неща, но не и с наказателна репресия", коментира министърът.

Въпреки заявките Антикорупционната комисия остана без реформа

Последните предложения за промени се превърнаха в разделителна линия за последното Народно събрание и управляващата коалиция на "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП и "Демократична България". В началото при съставянето на правителство четирите партии обявиха намерение за спешна реформа на антикорупционната комисия, определена от тях като "бухалка" на корупционния модел, който се заеха за разградят.

Едва в края на юли парламентарната правна комисия одобри на първо четене проект, предвиждащ разделянето на комисията на два отделни органа и назначаване на разследващи инспектори, които да имат правомощия по извършването на проверки и разследвания по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, както и право на служебно оръжие.

След като Трифонов изтегли министрите си и правителството падна, от "Има такъв народ" бойкотираха промените. Депутатите поставиха условието да не бъде въвеждана новата длъжност разследващ инспектор, след това поискаха решенията на комисията да се вземат с пълно мнозинство, а на финала на обсъждането заявиха, че ще подкрепят принципно текстовете на първо четене и в пленарна зала, но тъй като били "нескопосани", трябвало да се пренапишат между първо и второ четене. Всичко това с ясното съзнание, че времето на 47-ото Народно събрание няма да стигне.

Дневник