Както вече обяви, кабинетът взе официално решение да заяви по-голям от вече поискания капацитет през оператора на терминала за втечнен природен газ край гръцкия газ Александруполис.

Оценката на изп. директор на "Булгаргаз" Деница Златева е, че удвояването на капацитета ще даде възможност на България да доставя по 10 танкера втечнен газ.

България е акционер в строящото се съоръжение с 20% дял чрез "Булгаргрансгаз", колкото имат и гръцките компании ДЕПА и ДЕСФА, толкова държи и "Газлог", собственик на танкери. През март 2020 г. България участва в събирането на заявления за капацитет и тогава резервира 500 млн. куб. м годишно за период от 10 години. Сега решението на правителството предвижда заявка за удвояване на този капацитет, смятано от годината, в която съоръжението влезе в търговска експлоатация. При одобрените заявки през 2020 г. общо резервираният капацитет от вси"ки бе за 2.6 млрд. куб. м от общо 5.5 млрд. куб. м. За остатъчния капацитет според правилата в ЕС трябва да бъдат проведени търгове.

Затова и от правителствената пресслужба днес допълват, че след разпределение на заявения капацитет или част от него, "Булгаргаз" ЕАД ще проведе "прозрачен и недискриминационен търг за доставка на втечнен природен газ (LNG) в рамките на общо резервирания капацитет на терминала за периода 2024 -2034 г. при ценови условия, които да реферират към цените на общоприетите ликвидни газови хъбове в света".

Допълва се, че това решение е на практика продължаване на държавната политика за диверсификация на източниците на доставка на природен газ.

Наскоро министърът на енергетиката Росен Христов обяви, че увеличението на резервирания капацитет няма да струва нищо на бюджета, само "Булгаргаз" трябва да увеличи банковата си гаранция пред оператора на терминала "Газтрейд" С.А.

По-рано днес пред журналисти той увери отново, че остава непроменен планът газовата връзка с Гърция да заработи в пълен капацитет от 1 октомври. По нея освен газа от Азербайджан се очаква да влизат количествата, които ще се доставят на терминала в Александруполис. Той коментира и че се надява в бъдеще "Булгаргаз" да се превърне в "пълноценна компания", която да продава газ не само на вътрешния пазар.

По повод намерението на Европейската комисия да въведе таван на цените на руския газ, което бе обсъдено от енергийните министри на срещата им в Брюксел на 9 септември Христов посочи, че за момента няма никакви конкретни текстове, изпратени до България, по които тя да има позиция.

Дневник