Шестмесечна служба, амнистия, с възможност за удължаване на договора, но и разстрел при бягство.

Така изглежда опитът за набор на наемници за най-известната руска частна военна компания (ЧВК) "Вагнер", публикуван от привърженици на най-известния критик на Кремъл Алексей Навални.

На записа се вижда човек, много приличащ на ресторантьора Евгений Пригожин - известен като "готвача" на руския президент Владимир Путин и свързван както със собствеността на "Вагнер", така и с известната на Запад "фабрика за тролове", обвинявана от Вашингтон в намеса в американските президентски избори през 2016 г.

Не е известно в коя колония е направен записът, но за набирането на затворници за войната в Украйна пишат от месеци независими рускоезични медии в момент, когато ЧВК изпълняват задачи на фронта заедно с редовната армия.

Компанията "Конкорд" - която официално принадлежи на Пригожин - не потвърди автентичността на клипа. Коментарите в отговор на въпрос на RTVI обаче са, че човекът "чудовищно много прилича" и "много хубаво" изнася реч. "Действително, можем да потвърдим, че човекът на видеото чудовищно много прилича на Евгений Викторович. Съдейки по реториката му, той се занимава с въпроси по реализацията на задачите на спецоперацията и, изглежда, успешно му се получава." Нещо повече - човекът "много разбираемо" обяснява на "обикновения народ прости, разбираеми неща".

"Вагнер" и участието в Украйна

От думите му се разбира, че "Вагнер" търси хора на възраст между 22 и 50 години (за по-младите е нужно съгласие в писмен вид от близки). Нужна е добра физическа форма - най-бързите оцеляват повече. Търсят се само щурмоваци, каквито са "60% от моите момчета", обяснява Пригожин. Събеседването с всеки желаещ ще продължи два-три часа.

Известно става и че за пръв път "Вагнер" използва затворници на 1 юни при щурма на Углегорската ТЕЦ. При атаката има трима загинали ("геройски") и седем ранени. Друго важно за затворниците сведение: подхожда се внимателно към излежаващите присъди, свързани с наркотици или сексуални посегателства (в първия случай решаващо е дали човекът е бил зависим, във втория се има предвид, че понякога "стават грешки").


Неговата ЧВК разполага по думите му с няколко типа самолети, реактивни системи за залпов огън, танкове, "всичко необходимо за ефективно настъпление".

Трите гряха

"Представител съм на частна военна компания. Навярно сте чували - нарича се ЧВК "Вагнер", обяснява Пригожин, който не се представя като собственик, мениджър или човек, който финансира свързваната с него компания.

Изрежда "греховете" пред бойците. Първият е дезертьорство: никой не отстъпва, нито се дава в плен. Вторият - алкохолът и наркотиците. Третият - мародерството, "включително сексуални контакти с местни жени" (тук следва опит за груба шега със сексуалните предпочитания на потенциалните затворници).

    Войната е тежка. Не прилича на никакви чеченски и други подобни. Имам разход на боеприпаси близо два и половина пъти по-голям, отколкото в Сталинград.

Евгений Пригожин, ресторантьор


Съдбата на наемниците

Задачата е за половин година: който иска, може след това да се прибере (и да бъде помилван), в противен случай може да остане.


Телата на загиналите ще се транспортират до място, указано в завещанието им, и ще бъдат погребани на Алеята на героите в градовете, където ги има.

Каквито и рискове да крие наемничеството за "Вагнер", то може да е по-перспективно за някои, например хората, които може да бъдат изкарани от затвора само от "двама: Аллах и Бог" - в ковчег.

"А аз ви набирам живи, но невинаги ви връщам живи", казва. Който обаче смята, че не е попаднал "където трябва" в конфликта, ще бъде обявен за дезертьор и разстрелян (независимо че това е допустимо само по военновременните закони, а Русия, формално, не е във война).

Дневник