Голямото мнозинство от европейските депутати - 433 "за" срещу 123 "против" - одобриха в четвъртък доклад, осъждащ накърняването на демокрацията в Унгария от премиера Виктор Орбан.

"Липсата на решителни действия от страна на ЕС е допринесла за появата на "хибриден режим на изборна автокрация", т.е. конституционна система, при която се провеждат избори, но не се зачитат демократичните норми и стандарти", заявяват членовете на ЕП. Те осъдиха "целенасочените и систематични усилия на унгарското правителство" за подкопаване на европейските ценности и изисква резултати в процеса по член 7 от Договора за ЕС", с който може да се отнеме гласът на Унгария в ЕС.

Това засилва натиска за намаляване на финансирането от Европейския съюз за бившата комунистическа страна. Според източници на "Ройтерс" решение за блокиране достъпа на Будапеща до фондовете от 7-годишния бюджет на ЕС може да бъде обявено в края на тази седмица. Това би бил първият подобен ход на ЕС в рамките на новия му механизъм за финансова санкция, наречена "пари за демокрация" и договорена преди две години точно в отговор на Орбан, както и на неговите съюзници в Полша, които отстъпваха на либералните демократични принципи на съюза.

Европейска комисия вече блокира около 6 млрд. евро, предназначени за Будапеща от отделния пакет за икономически стимули на блока за възстановяване след COVID-19, позовавайки се на недостатъчни предпазни мерки срещу корупцията в обществените поръчки в Унгария.

В отговор управляващата партия на Орбан "Фидес" заяви днес, че Европейският парламент е по-заинтересован от нападки срещу Унгария, отколкото от справяне с икономическата криза, причинена от растящите енергийни разходи, влошени от войната на Русия в Украйна и западните санкции срещу Москва. "Удивително е, че дори в настоящата криза лявото мнозинство в Европейския парламент продължава да е заето само с атаки срещу Унгария", се казва в изявление на "Фидес". "Левицата в Брюксел иска да наказва Унгария отново и отново и да задържа средствата, дължими на страната ни."


Орбан от години е въвлечен в остри вражди с ЕС, към който Унгария се присъедини през 2004 г., за правата на мигрантите, хомосексуалните и жените, както и за независимостта на съдебната система, медиите и академичните среди.

Самозваният нелиберален кръстоносец обаче отрича, че Унгария е по-корумпирана от останалите в 27-членния блок. Правителството на Орбан обеща нова агенция за борба с подкупите и страните членки биха могли да ограничат наказанието, ако Будапеща предприеме убедителни стъпки за действителното й създаване през трите месеца, които 27-те ще трябва да вземат решение относно препоръката на комисията.

Но днешното решение се позовава на доклад още от 2018 г., в който ясно бяха изброени 12 проблемни области в Унгария:

  •     функционирането на конституционната и избирателната система;
  •     независимостта на съдебната система;
  •     корупцията и конфликтите на интереси;
  •     неприкосновеността на личния живот и защитата на данни;
  •     свободата на изразяване;
  •     академичната свобода;
  •     свободата на религията;
  •     свободата на сдружаване;
  •     правото на равно третиране;
  •     правата на лицата, принадлежащи към малцинства, в т.ч. ромите и евреите;
  •     основните права на мигрантите, търсещите убежище лица, и на бежанците;
  •     икономическите и социалните права.


Новия текст посочва, че ценностите, залегнали в член 2 от Договора за ЕС, включително демокрацията и основните права в Унгария, са се влошили допълнително от 2018 г. насам чрез "целенасочените и систематични усилия на унгарското правителство". Институциите на ЕС трябва да предприемат действия и също така трябва да бъдат подведени под отговорност за това влошаване, смятат евродепутатите.

Те напомнят, че не се изисква единодушие между държавите членки, за да бъде установен очевиден риск от тежко нарушение на ценностите на ЕС, или за да бъдат отправени конкретни препоръки и срокове. Те посочват, че всяко по-нататъшно забавяне на действията съгласно правилата на член 7 от Договора за ЕС за защита на ценностите на ЕС в Унгария би било равнозначно на нарушение на принципа на правовата държава от страна на самия Съвет на ЕС.

Гуендолин Делбос-Корфилд (Зелените/ЕСА, Франция), докладчик на парламента относно ситуацията в Унгария, заяви: "Заключенията на настоящия доклад са ясни и неоспорими: Унгария не е демокрация. Беше по-неотложно от всякога парламентът да заеме тази позиция, като се има предвид тревожното темпо на отстъпление от принципите на правовата държава в Унгария. Отвъд признаването на авторитарната стратегия на "Фидес", безпрецедентно е голямото мнозинство от евродепутати, които подкрепят тази позиция в Европейския парламент. Това следва да бъде предупредителен сигнал за съвета и комисията."

Дневник