Около 82 кораба с 418 моряци остават блокирани около украинските пристанища, въпреки отварянето морски коридор за превоз на зърно през Черно море, съобщи Ройтерс като се позова на представители на корабната индустрия.
Споразумението, постигнато през юли, създаващо защитен морски транзитен коридор, има за цел да облекчи глобалния недостиг на храни, като клиентите на Украйна включват някои от най-бедните страни в света.
Инициативата обаче се отнася само до кораби за сухи насипни товари, намиращи се в три украински пристанища - Одеса, Черноморск и Южний.
Така десетки други кораби, включително петролни танкери, които нямат достъп до коридора, продължават да чакат одобрение за напускане, оставайки в украинските пристанища вече над 200 дни от началото на войната.
Според анализ на Международната камара по корабоплаване (ICS) шест кораба, които са били блокирани след нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари, са успели да напуснат Украйна преди коридорът да бъде обявен през юли.
"Коридорът е направен само с цел товарене на зърното", каза председателят на ICS Емануеле Грималди.
В началото на конфликта в края на февруари приблизително 2 хил. моряци от цял свят бяха блокирани на борда на до 94 кораба в украинските пристанища.
Грималди каза, че ICS, която представлява над 80% от световния търговски флот, е провела дискусии тази седмица с корабната агенция на ООН - Международната морска организация (IMO).
Войната завари два български кораба в украински портове - "Царевна" и "Рожен". Моряците от "Царевна" се прибраха в България през март, а Русия подкани собствениците да изведат кораба си от превзетото от тях пристанище на Мариупол през май.
"Рожен", натоварен с украинско зърно, отплава по коридора през Черно море от украинското пристанище Черноморск през август.
Дневник
Коментари
Добави коментар