Юли е бил най-смъртоносният месец от началото годината в Европа, като броят на починалите е с 16% повече от обичайния.

Според статистиците това се дължи на рекордната гореща вълна, ударила части от континента и предизвикала горски пожари в Испания, Франция и Португалия, съобщава "Ройтерс".

Небивалите жеги доведоха до хиляди смъртни случаи, увеличавайки безпокойството за последиците от климатичните промени и нарастващата честота и интензивност на екстремните метеорологични явления.

Свръхсмъртността възлиза на около 53 хил. повече починали през юли в сравнение със средните месечни стойности за 2016-2019 г., съобщи статистическата служба на ЕС Евростат в петък.

Свръхсмъртността е завишението на средния брой починали по всякакви причини, като те се сравняват със средния брой на умиранията за предходен период.
"Въз основа на наличната информация част от увеличението на смъртността през юли 2022 г. в сравнение със същия месец от последните две години може да се дължи на горещите вълни, които са засегнали части от Европа през референтния период", се казва в съобщението на Евростат.

Процентът от 16 на сто е "необичайно висока стойност" за месец юли. ЕС имаше 3% свръхсмъртност през същия период през 2020 г., първата година от пандемията COVID-19, и 6% през 2021 г.

Испания и Кипър отбелязват най-висок брой случаи през юли, над два пъти повече от средния за ЕС, със свръхсмъртност съответно от 37% и 33%.

В България, която има най-високата смъртност в ЕС, допълнителното завишение през юли е сред най-ниските - 1.4%.

През юли Испания премина през най-ранната си гореща вълна от над 40 години, като температурите надхвърлиха 40 градуса по Целзий в някои южни и централни части на страната.

Дневник