Хиляди протестиращи срещу високата инфлация и цените на горивата излязоха по улиците на Кишинев и поискаха оставката на правителството.
Опозицията се възползва от общественото недоволство, за да се включи в организацията на най-мащабния протест в страната, откакто прозападния президент Мая Санду бе избрана през 2020 г. след победа с голяма преднина (57 на срещу 42% за предшественика ѝ, Игор Додон).
По оценка на "Ройтерс" събралите се пред правителството в Молдова вчера са над 20 хил, опозицията твърди, че са много повече. Полицията говори едва за 6500 души.
Санду, която е с прозападна ориентация, обеща преди вота преди две години да изкорени корупцията. Сред заявките ѝ е и членство в Европейския съюз, който предоставя помощи на страната и който я прие през юни като кандидат за присъединяване. Миналата година предсрочни парламентарни избори осигуриха на партията на Санду мнозинство чрез четирикратно увеличение на броя на депутатите.
Звездата на Илан Шор
"Молдова сега е в клинична смърт, до която я докараха настоящите власти", каза Дину Туркану, политик от опозиционната партия на Илан Шор, бизнесмен в изгнание, осъден за измама във връзка с банков скандал за 1 млрд. долара, предаде "Ройтерс". Шор се намира в Израел и се смята за един от основните организатори на демонстрациите.
Главният заподозрян в тази измама, бизнес магнатът Влад Плахотнюк, също е извън Молдова, но местонахождението му е неизвестно. Срещу него има американски санкции и руски съдебни обвинения.
Шор обаче е най-големият печеливш от демонстрациите. Партията на Шор е трета по популярност сдпоред едно от последните проучвания на общественото мнение с 16.7% при предсрочни избори, според агенция iData. Партията на Санду е едва втора (19.4%), след проруския блок на социалисти и комунисти (20.8%), макар и с малка разлика.
И подкрепата за Санду, и за проруските социалисти и комунисти спада с по няколко пункта, а тази за Шор расте: през юни бе 12.8 на сто. Гласовете за партия "Шор" растат за сметка най-вече на социалисти и комунисти. Партията съществува почти четвърт век, но се сриваше в последните години: на предсрочния вот миналото лято получи под 6% от гласовете.
Шор бе признат за виновен през 2017 г. за кражбата на 1 млрд. долара от молдовските банки (т. нар. кражба на века), но обжалва. През 2020 г. бе обявен за международно издирване.
Молдова купува газа си от руския газов гигант "Газпром" по договор, изготвен миналата година. Цената се променя месечно, изчислена от спот цената за газ и петрол в зависимост от сезона. Спотовите цени скочиха тази година.
За 3.5 млн. молдовци цените на енергията носят сериозни икономически затруднения, свързани с цените на енергията, чиито разходи са се увеличили с 29% през септември, след като скочиха с почти 50% през август.
Обвинения за газа и икономически трудности
Откакто Санду пое властта, главният прокурор на Молдова беше отстранен, а бившият президент, който беше близък до Москва, беше поставен под домашен арест. Протестиращите обвиниха Санду, че не успява да договори по-разумна цена на газа с Москва. Мнозина разположиха палатков лагер пред правителствената централа и обещаха да останат там, докато Санду не подаде оставка и не свика предсрочни избори.
Страната намали прогнозата си за растеж до нула за 2022 г., засегната от рекордно високата инфлация от 34.3% и лихвените проценти от 21.5%.
Премиерът Наталия Гаврилица каза този месец, че икономиката на Молдова се очаква да отчете умерен растеж от 1.5% през следващата година.
Анализаторът Витали Андриевски отхвърли предположенията на някои коментатори, че Санду прилича на покойния съветски лидер Михаил Горбачов, либерал, хвален на Запад, но непопулярен у дома.
"Най-големият недостатък на Санду е, че не може да общува с обикновените молдовци", каза той пред "Ройтерс". "Санду и нейното правителство не са в състояние да поемат своя дял от отговорността и да накажат онези, които очевидно не могат да си вършат работата."
Дневник
Коментари
Добави коментар