По-малко от 24 часа, след като Европейската комисия предложи да се отнеме значителна част от европейското финансиране за Унгария заради недостатъци в борбата с корупцията, унгарското правителство внесе първия от серия антикорупционни законопроекти в парламента.
Комисията препоръча в неделя спиране на средства по три оперативни програми - околна среда, транспорт и регионално развитие, за общо 7.5 млрд. евро, заради системни проблеми с борбата срещу корупцията и отстояването на върховенството на правото.
Будапеща има срок до 19 ноември да изпълни поставените от Брюксел 17 условия, ако иска да спаси парите, след като Еврокомисията помоли страните членки да не бързат да отнемат фондовете и да дадат възможност на Орбан да се поправи.
Това е първият път в историята на ЕС, когато държава членка е подложена на финансова санкция за излагане на риск на финансовите интереси на ЕС на чрез нарушаване на стандартите за върховенство на правото.
Говорителят на правителството Золтан Ковач написа в "Туитър" късно в неделя, че правителството ще внесе законодателство в парламента в понеделник и петък, "включително предложения за създаване на орган, който ще контролира процедурите за възлагане на обществени поръчки" и институции, които биха намалили корупционните рискове в европейски проекти.
Премиерът Виктор Орбан, който е на власт от 2010 г., се сблъсква с предизвикателства у дома, свързани с нарастващите разходи за енергия и двуцифрената инфлация, слабия форинт и забавящата се икономика.
Високопоставен източник от ЕС каза, че изпълнението на ангажиментите за борба с корупцията ще бъде условие не само за завършване на процедурата за върховенство на правото, но и за приемането на плана за възстановяване на Унгария от 5.8 милиарда евро за възстановяване след пандемията. Унгария е единствената държава от ЕС, чиито план още не е одобрен, 17 месеца след внасянето му.
Какво трябва да направи Унгария
Министърът на развитието Тибор Наврачич, отговарящ за преговорите с ЕС, заяви, че Унгария ще изпълни всичките си 17 ангажимента към Европейската комисия, за да предотврати загубата на финансиране от ЕС. Цялата програма е съгласувана, включително сроковете за изпълнение.
Ангажиментите, поети от правителството на Орбан, включват създаването на Орган за интегритет, който ще има широки правомощия за контрол на обществените поръчки, и работна група за борба с корупцията с участието на неправителствения сектор.
Предвижда се още значително намаляване на дела на обществените поръчки с един участник, използването на софтуера Arachne, който може да открива нередности във финансирането на европроекти и засилване на сътрудничеството със службата за борба с измамите на ЕС - ОЛАФ.
Будапеща ще промени правилата за обществените поръчки, за конфликт на интереси и ще въведе нова система за деклариране на имуществото на хора на избираеми длъжности
Бордът на директорите на Органа за почтеност трябва да бъде назначен до 4 ноември и да започне работа до 19 ноември. Законът, който предвижда право на обжалване на прокурорските решения, трябва да влязе в сила до 15 ноември, а до 30 септември в кабинета на премиера трябва да има нова дирекция за управление на евросредствата. Краят на септември е и срокът за изменение на закона за обществените фондове.
Еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан заяви в неделя, че стъпките, предложени от Будапеща, "по принцип са в състояние да поправят" критиките на Комисията, "ако са правилно посочени и приложени по съответния начин".
Ако Будапеща не получи средствата от ЕС, националната й валута, форинтът, който загуби 8% от стойността си тази година, почти сигурно ще отслабне повече, усложнявайки усилията за ограничаване на инфлацията.
Дневник
Коментари
Анонимен
Прав МУ път на орбан към евразия. Май не е разбрал, че Австро-Унгария е само един исторически факт.