Цената на хляба в Европа се е повишила с почти една пета за последната година - най-голямото увеличение, откакто се събират данни, съобщи статистическата служба на ЕС "Евростат".

През август, подклаждана от проблемите с износа на два от най-големите износители на зърно в света, Русия и Украйна, тя е била с 18% по-висока в сравнение с година по-рано.

Световните цени на пшеницата непрекъснато се увеличават от февруари заради войната в Украйна, която затрудни износа на двете страни, които освен, че са сред най-големите в света производители на зърно, но са и такива по отношение на торовете. В допълнение огромният скок в цената на природния газ принуди производители на торове в Европа да затворят, а други повишиха цените на продукцията си в пъти.

Експортът на Украйна през Черно море беше блокиран повече от пет месеца, а заради наложените ѝ санкции Русия изгуби достъп до пристанищата на Балтийско море, които са използвали за превоз на амоняк, ключова съставка в нитратния тор.

Цената е висока, макар и "средна"

Средната цена на хляба в ЕС е била с 18% по-висока през август 2022 г. отколкото година по-рано, показват данните на "Евростат". Това е най-голямото поскъпване от декември 2017 г. насам. За сравнение за цялата 2021 г. цената на хляба е нараснала с 3%.

Унгария и Литва отбелязаха най-високи годишни промени в средната цена на хляба, с поскъпване съответно от 66% и 33%.

Страните с най-малки промени в цените са Франция с 8% и Нидерландия и Люксембург, които регистрират ръст от по 10%.

България е в топ 10 по поскъпване

България е на осмо място по поскъпване в ЕС, с почти почти 30% увеличение за една година. Румъния е на десето място с ръст на цената от 25%, а Гърция е след нея с 23 на сто.

Поскъпването в България на хляба, който заема централно място в потребителската кошница, на пръв поглед изглежда странно заради намаления до нула ДДС както върху него, така и върху брашното с актуализацията на бюджета, в сила от 9 юли. Производителите обаче обясняват, че макар и данъкът да е 0%, той се начислява след всички останали разходи, които продължават да растат - за ток, за газ, за заплати.

"Цена на хляба без ДДС не значи замразена цена. Но към момента в търговските вериги цените са същите, каквито са били към 9 юли. Няма промяна в цените на хляба към момента", коментира преди дни Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите пред Би Ти Ви. Напомни, че каква ще е цената на хляба през идните месеци зависи и докога ще продължат помощите от бюджета за бизнеса заради високата цена на тока.

Намаленият от 20% на 0% ДДС за брашното и хляба засега се предвижда да продължи 1 година - до 31 юли 2023 г.

Кукушева освен това обясни вече няколко пъти, че цената на хляба ще следва тренда на покачване на транспортните разходи, но никога няма да е такава, каквато би била за крайните клиенти, ако ДДС е 20%.

Същевременно данните на Националния статистически институт показват, макар и бавно, постоянно намаление на количеството консумиран хляба в страната. През второто тримесечие на тази година е 18.9 кг на домакинство, година по-рано е 19.6 кг. През същия период, но преди 5 години - през март-юни на 2017 г., количеството е 21.6 кг.

Регионът отчита най-голямото поскъпване

Прави впечатление, че в първата десетка на държавите, където цената на хлябът е поскъпнал най-съществено, са в Централна и Източна Европа, което освен Унгария и Литва включва още Естония, Словакия. Хърватия, Полша, Латвия и Чехия.

Още в началото на годината икономистите коментираха, че инфлацията е по-висока в по-неразвитите части на Европа, където се намира и България, тъй като при нея се отразява и ефектът на "догонване" на цените, действащи в развитата част на Европа. Така в Югоизточната част на континента поскъпването на годишна база е двуцифрено и се отразява в крайните цени на всички продукти. Например, през август инфлацията в Унгария е 15.6%, в Литва - е 22.4% и това са страните с най-голям ръст в цената на хляба. За сравнение във Франция, където поскъпването на този продукт е доста по-малко за година, инфлацията се успокоява през август и е едва 5.9% за година.

Единствената източноевропейска държава с под 20% увеличаване на цената на хляба е Словения (13-о място).

Цените на хляба започнаха да се повишават от февруари, когато Русия започна войната в Украйна.

Комбинирано цените на хляба и зърнените храни са нараснали с 16.6% през август, най-високото им покачване от януари 1997 г., сочат статистическите данни.

Инфлацията в еврозоната достигна рекордно високо ниво от 9.1% през август, потвърди "Евростат" в петък, водена от рязко повишените цени на енергията и храните.

Дневник