Инвазията на Русия в Украйна и глобалната продоволствена криза, влошена от войната, ще бъдат във фокуса на световните лидери, когато се съберат в ООН в Ню Йорк тази седмица. Тази среща едва ли ще доведе до някакъв напредък към прекратяване на конфликта.

"Би било наивно да мислим, че сме близо до възможността за мирно споразумение", каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш преди срещата на високо ниво на 193-членното Общо събрание на ООН, която започва във вторник. "Шансовете за мирно споразумение са минимални в настоящия момент."

Геополитическите разделения, втвърдени от седеммесечната война, вероятно ще бъдат напълно изявени, докато Съединените щати и западните съюзници се състезават с Русия за дипломатическо влияние. Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд каза, че "други страни изразиха загриженост, че... докато се фокусираме върху Украйна, не обръщаме внимание на това, което се случва в други кризи по света".

"Това не е така", каза тя пред репортери, добавяйки, че докато Украйна ще се появи следващата седмица, "това няма да е единственото нещо, с което се занимаваме". Гутериш каза, че геополитическите разломи са "най-широките от времето на Студената война". Той предупреди, че те "парализират глобалния отговор на драматичните предизвикателства, пред които сме изправени", и цитира войната, климата, бедността, глада и неравенството.

Русия и Украйна са големи износители на зърно и торове и ООН обвини войната за влошаване на хранителната криза, която вече беше подхранвана от изменението на климата и пандемията от COVID-19.

Съединените щати трябва да бъдат домакини на среща на върха за продоволствената сигурност заедно с Европейския съюз и Африканския съюз в кулоарите на срещата на ООН, както и на министерска среща за глобален план за действие за COVID-19 и конференция за попълване на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.

"В основата на много от тези срещи ще стои огромно напрежение между западните държави и представителите на глобалния юг по-специално", каза Ричард Гоуан, директор на ООН в Международната кризисна група. "Все още има много неприятни чувства по въпроси като разпространението на ваксината срещу COVID, финансирането на климата... и сега цените на храните. Всички тези проблеми вкарват големи разногласия сред държавите-членки на ООН, каза Гауан.

Влияние

Русия се опитва да се отърве от международната си изолация, след като почти три четвърти от Общото събрание гласуваха да осъдят Москва и да поискат да изтегли войските си в рамките на една седмица след нахлуването й в съседна Украйна на 24 февруари.

Руският външен министър Сергей Лавров, колегата му от САЩ Антъни Блинкен и френският президент Еманюел Макрон посетиха африкански държави през последните няколко месеца, борейки се за влияние. Африка беше силно засегната от глад, който се очаква да бъде обявен в Сомалия през следващите месеци.

Макрон възнамерява да използва двудневното си посещение в Ню Йорк, за да лобира страни, които са останали неутрални във войната, за да се опита да ги привлече към Запада, казаха френски официални лица, с акцент върху Индия, страните от Персийския залив, Африка и някои държави от Латинска Америка.

"Това, от което се нуждаем, е мир в Европа, отдръпване от конфронтацията между великите сили и нейното застрашаване на глобалната сигурност и оформянето на по-справедлив и по-отзивчив многостранен ред", каза посланикът на Кения в ООН Мартин Кимани. "Това е мястото, където те трябва да обърнат внимание, както и всички ние."

Стратегическият партньор на Русия Китай е твърдо на по средатаа, критикувайки западните санкции срещу Русия, но без да одобрява или подпомага военната кампания. В изненадващо потвърждение руският президент Владимир Путин в четвъртък каза, че китайският лидер Си Дзинпин има опасения относно Украйна.

"Полов апартейд"

През последните две години на лидерите беше разрешено да представят видеоизявления поради пандемичните ограничения, но тази година те трябва да пътуват до Ню Йорк, за да говорят в залата на Общото събрание. Путин и Си изпращат външните си министри.

Общото събрание обаче се съгласи в петък да позволи на украинския президент Володимир Зеленски да изпрати предварително записано видеоизявление. Решението беше прието със 101 гласа "за", 7 "против" и 19 "въздържал се".

Очаква се украинският външен министър Дмитро Кулеба да присъства. Той ще е на среща на министрите на Съвета за сигурност на ООН в четвъртък за Украйна, заедно с Блинкен, Лавров и външния министър на Китай Ван И. Президентът на САЩ традиционно е вторият лидер, който говори пред Общото събрание, но тази година Джо Байдън ще говори в сряда - появата му се забави, тъй като той пътува до Лондон за погребението на кралица Елизабет Втора в понеделник.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза, че досега Лавров е получил искания за около 20 срещи с други лидери.

Тя каза пред репортери в Москва, че Русия ще се застъпи за "засилването на централната координираща роля на ООН в световните дела и стриктното спазване на нейния Устав, включително принципите на суверенното равенство на държавите и ненамеса в техните вътрешни работи".

Иранският президент Ебрахим Раиси също пътува за Ню Йорк. Въпреки че е малко вероятно Техеран и Вашингтон да преодолеят задънената улица, за да спасят скоро ядрения пакт от 2015 г., Иран ще използва срещата, за да продължи да търкаля дипломатическата топка, като повтори готовността си за постигане на устойчиво споразумение.

Макар Украйна да доминира в едноседмичното събитие на ООН, климатичната криза също ще привлече внимание. Много други глобални кризи обаче вероятно ще останат на заден план, като загубата на правата на афганистанските жени, откакто талибаните дойдоха на власт преди 13 месеца.

Афганистанският депутат Нахид Фарид призова световните лидери да "нарекат режима на Афганистан като апартейд между половете", като каза на репортери в Ню Йорк: "Този език беше катализатор за промяна в Южна Африка и може да бъде катализатор за промяна в Афганистан".

Ройтерс/Дневник