Централноазиатските републики Киргизстан и Таджикистан подписаха споразумение за прекратяване на огъня след шест дни на ожесточени сражения по общата им граница, съобщи БТА
Съгласно условията на сделката, подписана от ръководителите на разузнавателните служби на двете страни на граничния пункт Гулистон - Автодорожний в понеделник, военните и тежките оръжия трябва да бъдат изтеглени от граничния район.
Нощта е преминала без инциденти, съобщи граничната служба на Киргизстан, цитирана от руската агенция "Интерфакс".
Работни комисии от двете страни "ще продължат да извършват дейности за деескалация на ситуацията и ще проверят изпълнението на договореностите за изтегляне на допълнителните сили и средства от линията на държавната граница", се добавя в съобщението.
Най-малко 100 души бяха убити между 14 и 16 септември при боеве с използване на танкове, авиация и ракетна артилерия на спорен участък от границата в провинция Баткен в Киргизстан.
Ръководителят на киргизстанския Комитет за национална сигурност Камчибек Ташиев заяви в понеделник, че ситуацията в Баткен постепенно се стабилизира след насилието от миналата седмица.
Президентът на Киргизстан Садир Джапаров призова населението да вярва на армията и стратегическите партньори и каза, че няма нужда от доброволчески сили на границата с Таджикистан.
"Призовавам за спокойствие сред мъжете и младежите, които желаят да отидат в Баткен... Имаме смели воини и достатъчно сили, за да отблъснем онези, които нарушават нашите граници", заяви президентът, цитиран от "Ройтерс".
От разпадането на СССР преди повече от 30 години двете съседни страни си оспорват територии по тяхната обща 1000-километрова граница, която не е добре демаркирана.
Бившите съветски републики Киргизстан и Таджикистан са съюзници на Москва и в тях са разположени руски военни бази. Москва избягва да взема страна в конфликта и призова страните да го разрешат по мирен път.
Дневник
Коментари
Добави коментар