Служебното правителство е приело на днешното си заседание програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната. Става въпрос за 13 проекта, които покриват само част от необходимите способности на Българската армия, които са 188 общо. Сумата, която покрива тези 13 способности, е 6.6 млрд. лв. Това обяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.
"Смятам, че е вредно да се пестят пари по отношение на националната сигурност. Българската армия е подценявана повече от 30 години. Технологично ние изоставаме значително от нашите съюзници. Съвременната геополитическа среда изисква от нас да помислим в посока модернизация на Българската армия. Армията е необходима и важна и вие го видяхте в Карловско", коментира той и допълни, че сред 13 проекта са придобиване на бойна машина на пехотата и 3D радари.
Обяви още, че правителството е приело и проект (един от въпросните 13 проекта - бел. ред.) за инвестиционен разход за придобиване на още 8 изтребителя F-16 Block 70 за 1 296 412 185 долара без ДДС. Очакванията са, че тези изтребители ще пристигнат в България през 2027 г., уточни Стоянов и допълни, че поне такова е обещанието на САЩ.
"Изключително важно е придобиването на нова техника за българските военновъздушни сили в контекста на това с какво разполагаме. Разполагаме със стара съветска военна техника, която не можем да поддържаме поради възникналите проблеми във връзка с конфликта в Украйна. Необходимо е да бъде организирана една пълноценна ескадрила (една ескадрила се състои от 16 самолета - бел. ред.)", отбеляза министърът на отбраната.
Как ще се охранява българското небе след 2023 г.
Запитан за разговорите във връзка с охраната на българското въздушно пространство, след като българските МиГ-29 излязат от употреба в края на 2023 г. и преди закупените първи 8 изтребителя F-16 да бъдат доставени (очаква се това да стане през 2025 г. - бел. ред.), Димитър Стоянов уточни, че Министерството на отбраната е изпратило писма до САЩ, Израел, Франция и Швеция.
"За съжаление към момента сме получили отговор само от две страни към момента - Франция и Швеция. В петък имахме разговори с френската страна. Имат готовност за предоставяне на оферта за самолети "Мираж-2005". Нашето ограничение е, че не искаме да закупим самолетите, а те да бъдат предоставени на лизинг. Т.е. осигуряване на определени летателни часове. Вчера (20 септември) беше срещата с шведската страна. Там условията са същите. Очакваме конкретни оферти от тяхна страна. Не сме се отказали от оферти от САЩ и Израел", посочи той и допълни, че все още няма финансова оферта от Франция.
По думите му след като първите осем изтребителя F-16 пристигнат в България, ще е необходимо провеждането на подготовка на пилотите, която в Румъния е продължила 4 години. Настоя, че българските военни летци трябва да носят бойно дежурство по охраната на българското небе заедно със съюзниците от НАТО, но не и самостоятелно съюзниците на България да носят дежурство вместо българските военни. Допълни, че член 5 от Договора за НАТО е предшестван от чл. 3, съгласно който всяка една страна трябва да поддържа свои отбранителни способности.
България дарява 350 медицински комплекта на Украйна
Стоянов допълни, че правителството е приело решение за безвъзмездно предоставяне на хуманатарна помощ на Украйна. Става въпрос за 350 медицински комплекта, които осигуряват медицинското обслужване на 35 000 души. Дарението е по искане на Украйна.
Дневник
Коментари
Добави коментар