На 22 септември 1908 г. България отхвърля политическата си васална зависимост от Османската империя, резултат на решенията на Берлинския конгрес през 1878 г., и става суверенна държава, равностоен партньор на останалите европейски страни. Датата се чества като официален празник - Ден на независимостта от 1998 г., а днес се отбелязват 114 години от събитието.
Този акт става възможен 30 години след освободителната за България Руско-турска война от 1877-78 г. Едва през лятото на 1908 г., след извършената в Османската империя младотурска революция, се създават условия България да провъзгласи своята независимост.
Решението за обявяването на независимостта е взето през август 1908 г. на среща на княз Фердинанд и министър-председателя Александър Малинов в Унгария.
На 22 септември с.г. в черквата "Св. Четиридесет мъченици" България е обявена за независимо царство, а княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. Мястото е избрано специално, за да се подчертае приемствеността със средновековната българска държава.
"Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска. Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи, с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция", се казва в Манифеста, който Фердинанд прочита.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите между Турция и България. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й.
Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
"Това е венецът на усилията на първото поколение в градежа на следосвобожденска България за отхвърляне на ограниченията на Берлинския договор и за изграждането на една модерна България". Така доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция "Архиви", описва провъзгласяването на независимостта на България преди 113 години - на 22 септември 1908 г.
Това е и ден за припомняне, че в правилно подбран момент и с добре проведена кампания български политици и дипломати успяват да постигнат международно признаване на този акт. И го постигат въпреки - или благодарение на - оплетената, напрегната и винаги готова да избухне в конфликт ситуация на Балканите и в Европа.
Само 4 години по-късно започват двете Балкански войни и Първата световна война, завършили с национални катастрофи, над 100 хиляди убити, още хиляди ранени, загуба на територии, тежки репарации, абдикиране на монарха, който точно 10 години преди това е обявил независимостта в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в Търново.
Чествания и инициативи
Тържествата днес традиционно се провеждат във Велико Търново, но през тази година вместо президентът Румен Радев в тях ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова. На крепостта "Царевец" от 10.40 часа Йотова ще отправи приветствие по случай празника. Вицепрезидентът ще се включи в празничното шествие до паметника "Майка България".
В тържествата ще участва и премиерът Гълъб Донев, който ще посети утре Велико Търново. В 19.30 часа премиерът ще участва в тържествената заря-проверка, като ще поздрави представителните роти и ще поизнесе приветствено слово по случай официалния празник. По-късно министър- председателят Гълъб Донев ще присъства на аудио-визуалния спектакъл Царевград Търнов - звук и светлина".
Паметникът на съветската армия в Пловдив ("Альоша") пък ще остане тъмен в продължение на три дни - от днес вечерта до 23 септември включително. Осветлението на монумента на съветската армия в София също ще бъде изключено, но само в Деня на независимостта - 22 септември. Това са съобщили от местните администрации в столицата и Пловдив в отговор на инициативата "Мрак за светлина", подкрепена от 56 интелектуалци, водещи български писатели, социолози, университетски преподаватели, лекари и журналисти. На 16 септември те изпратиха до кметовете на София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна открито писмо, в което ги призоваха в Деня на независимостта да загасят за 24 часа художественото осветление на паметниците на т.нар. Червена армия на територията на общините си.
Дневник
Коментари
Анонимен
Денят на Независимостта 22.09. трябва да стане Национален празник на Република България. Другите предложения 24 май, 6 септември също са добри, Но през 1908г. 30-годишните борби за независимост за увенчани с успех.