Съединените щати, Япония и Южна Корея предупредиха, че ако Северна Корея извърши ядрен опит, международната общност ще реагира със силен и решителен отговор, предаде ДПА, цитирана от БТА.
По време на среща в рамките на Общото събрание на ООН в Ню Йорк външните министри на трите съюзнически държави изразиха опасения във връзка с приетия от Пхенян нов закон за ядрената политика, с който управляваната от комунистическия режим страна се обявява за държава, притежаваща ядрено оръжие.
Новоприетият закон позволява и нанасянето на превантивни ядрени удари.
Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън, японският министър на външните работи Йошимаса Хаяши и южнокорейският външен министър Пак Джин подчертаха значението на съвместната работа на трите държави за справяне с дестабилизиращото поведение на Северна Корея и за напредък в постигането на общата цел за пълна денуклеаризацията на Корейския полуостров.
Те осъдиха многобройните изстрелвания на балистични ракети от страна на Пхенян през годината, всяко от които нарушава множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН и представлява сериозна заплаха за региона.
Блинкън потвърди твърдите ангажименти на САЩ относно защитата на Япония и Република Корея.
Тримата външни министри призоваха Пхенян да се върне на масата за преговори.
Междувременно американски самолетоносач е пристигнал днес в Южна Корея за първи път от пет години насам, предадоха световните агенции. Акостирането на пригодения за ядрени оръжия самолетоносач е в рамките на общи учения на двете държави, но и демонстрация на сила срещу Северна Корея.
Ядреният самолетоносач "Роналд Рейгън", както и кораби от оперативния му състав акостираха в южнокорейския пристанищен град Пусан в югоизточната част на страната, предаде Франс прес.
"С дислоцирането на самолетоносача "Роналд Рейгън" се демонстрира силата на партньорството между Южна Корея и САЩ", заяви пред АФП представител на южнокорейското министерство на националната отбрана. Целта на пристигането на военните кораби е да "възпре ядрените заплахи и изстрелването на ракети от Северна Корея", казаха още от ведомството.
Освен самолетоносача "Роналд Рейгън", в американската бойна флотилия участват ракетен крайцер и разрушител, като всички те са пристигнали от обичайното си местонахождение край бреговете на японския град Йокосука, предаде ДПА.
Корабите ще вземат участие в общите маневри, които ще се състоят край източните брегове на Южна Корея този месец, предаде южнокорейската информационна агенция Йонхап, като уточни, че американската атомна подводница "Анаполис" също ще се включи в ученията.
Сеул и Вашингтон имат намерение да увеличат присъствието на стратегически американски сили в региона, припомня АФП. Южнокорейският президент Юн Сук-йол, който пое поста през май тази година, обеща увеличаване на общите военни учения със САЩ след провала на дипломацията, водена от неговия предшественик.
Тази година Пхенян проведе редица тестове на ракети и промени законодателството си по отношение на ядрения си арсенал и в него вече не се отхвърля притежанието на такъв. Акостирането на самолетоносача се случва след няколко месеца на предупреждения от южнокорейски и американски представители, че лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун може да поднови ядрените опити в страната.
От 2006 г. насам Северна Корея осъществи шест ядрени опита. Последният и най-мощен беше през 2017 г. и по думите на Пхенян е бил с водородна бомба със сила от 250 килотона.
Вашингтон е близък партньор на Сеул по плана за сигурност. Около 28 500 американски войници са разположени в Южна Корея с цел защита от северния ѝ съсед. От години Южна Корея и САЩ провеждат общи учения и ги квалифицират като отбранителни, въпреки че според Пхенян те са тренировка за инвазия.
Миналият месец Вашингтон и Сеул проведоха най-големите общи маневри от 2018 г. насам, след временното им прекратяване заради пандемията и дипломатическите провали в отношенията със Северна Корея.
"Присъствието на военноморската бойна група в района на Корейския полуостров е доказателство за нашето желание да сме единни пред лицето на евентуални предизвикателства или заплахи, когато бъдем призовани", заяви командирът на флотилията контраадмирал Майкъл Донъли, цитиран от Асошиейтед прес.
Северна Корея ще бъде сред основните теми по време на посещението на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис в Южна Корея. То ще се състои следващата седмица след визитата ѝ в Токио за държавното погребение на бившия премиер на страната Шиндзо Абе. / dir.bg
Коментари
анонимен
тия мръсни янки навсякъде палят войни, само да не са у тях!
Анонимен
Рибките ще си имат и самолетчета на дъното
Доанонимен
Ба си тъпото месо си , така се пазят съюзници ,а не като рашистите като видят зора и управяйте се сами , руснаците ни изоставиха без война преди30год ,ами ако имаше.....затова сме в нато тъпо месо такова
Анонимен
Добрите ти янки 20г воюваха срещу талибаните, сега талибаните са на власт в Афганистан. Успокой топката по отношение на славянските ни братя, да не напомня и други подвизи на славната ти пиндоска армия - например Виетнам, Ирак, Сирия, Египет, Либия, Югославия и къде ли още не. Ще се омажат и със северна Корея, с една лека подробност - там Малкия има ядрени ракети и подводен флот.
Анонимен
Не са се паркирали заради коейците, а са в готовност да спрат ядрените ракети на рашистите.
Анонимен
все едно, ще се омажат
Анонимен
За руските хиперзвукови ракети гордостта на САЩ - самолетоносача Роналд Рейгън - е детска игра, Русия е много по-силна отколкото пишат западните медии, Украйна го показа, но за това е нужно да се следят не само западните медии.
до Анонимен
точно пък украйна доказа че раша арми е въздух под налягане , и който не го е страх може да я победи , то и ние сме ги били и побеждавали когато сме били българи а не смляно месо като сега от руската пропаганда
Анонимен
Уж въздух под налягане, пък ни смляли само с пропагандата си. От източна Украйна оттук нататък не можеш ги бутна, даже обединена Европа и Нато си подвиха опашките да влизат в Украйна. Това е Първа военна сила в света. 11000 санкции на Русия наложиха, а те все не умират. На Русия със сила не виждам как ще надвие някой.